Професионалният живот на един музикант започва още по време на обучението, казва виолончелистката Лиляна Кехайова и допълва, че сцената е мястото, където се събира опит. Всъщност тя започва да свири още на 6-годишна възраст. Завършва НМУ "Любомир Пипков" в София, след което е приета във Виенската консерватория в класа по виолончело на Лилия Шулц - Байрова. От няколко месеца е постоянен член на Виенския камерен оркестър (Wiener Kammer Orchester) , който идва в София за концерт на 5 декември в зала 1 на НДК.
Младата музикантка е щастлива от факта, че има възможност да работи в такъв престижен оркестър. Основан през 1946 г. Виенският камерен оркестър е световно популярен с високата техничност и прецизност на музикантите си. През годините диригенти и партньори на оркестъра са били звезди като Йехуди Менухин, Карло Зеки, Шандор Вег, Филип Ентремонт, Йожи Хатори и др. От 2008 г. главен диригент е Стефан Владар, който поставя оркестъра за постоянно на челни места в национални и международни класации. Солист и диригент на празничния концерт в София е виртуозният цигулар Марио Хосен, чиято харизма и сценично присъствие му спечелиха безапелационна слава в най-елитните концертни зали в света.
Освен като виолончелистка във Виенския камерен оркестър българката Лили Кехайова има и участия като солист или в камерни формации. Казва че винаги е мечтала да попадне в известен оркестър, но преди всичко главната й цел е била да овладее инструмента, на който свири, както и да попадне в обкръжението на добри музиканти, така че това което прави да й доставя удоволствие и да иска да го работи цял живот.
На въпрос: Накъде се е устремила? Лили Кехайова с усмивка отговаря: "Пожелавам си да не спирам да обичам музиката и да се стремя да ставам по-добра, в това което правя, защото когато човек прави нещо с любов и отдаденост, непрекъснато се отварят нови врати."
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg