Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сугестопедията е висш пилотаж в образованието

Българското „ноу-хау“ се прилага с успех на пет континента, но не влиза официално в родните училища

БНР Новини
Люсиена Крумова (вляво) и Румяна Йохнева в студито на програма „Христо Ботев“
Снимка: Мария Христова

Свободата е в основата на методологията сугестопедия (от „suggest“ – предлагам), създадена от проф. д-р Георги Лозанов през 60-те години на ХХ век. Днес тази наука по ирония на съдбата „се завръща“ в родината си, след като десетилетия успешно се прилага на 5 континента. Принципите на сугестопедията са в основата на една от най-успешните и обсъждани образователни системи в света – финландската, която се дава за пример и в България.
През 1978 г. сугестопедията е утвърдена като най-добра образователна методика от ЮНЕСКО. Уникалният български метод с доказани резултати и удовлетворение от прилагането му, потвърдени от световни експерти, на родна почва открива приложение основно в частни инициативи.
Какво би се променило за българските деца, ученици и учители при навлизането на сугестопедията в официалното българско образование? Какво представлява методът и как въздейства една практическа демонстрация в радиоефира – отговор на тези и други въпроси дават сугестопедагогът Румяна Йохнева и журналистът Люсиена Крумова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитието "София и за мен" представя първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка

Фондация "Ела и ти" отправя покана за  събитието "София и за мен". На 7 ноември в хотел "Форум" от 18 ч.  ще бъде представена първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка, която обхваща 34 забележителности в София. Активистът  Гергана Дойчинова  споделя в "Нашият ден" колко е важно да се правят събития  с  хора с увреждания – а не  за  тях...

публикувано на 04.11.24 в 09:47

Свещените образи в храма, или какво трябва да знае всеки иконописец?

На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..

публикувано на 04.11.24 в 09:11
Валентин Вълканов

Валентин Вълканов: ГЕРБ е партията, която унифицира модела за взаимоотношения на битово ниво

В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..

публикувано на 04.11.24 в 09:05

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00