Атестационната форма, с възможност за прекратяване на правомощията на директорите на училища, е по-добра от въвеждането на мандатност. Това каза в Бургас министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той уточни, че целта е да се гарантира устойчивост на директорската професия.
За министерството е важно да има възможност да се прекратяват правоотношенията на тези директори, които не работят, каза министър Вълчев. Според него въвеждането на мандатност не е добър вариант.
Защото мандатността би означавала веднъж на четири или на пет години ние да оставим цялата система пред един процес на избиране на близо 4 500 директори, което рискува системата да спре да работи, обясни министърът.
По повод случай в Шумен, при който са разпространявани учебни помагала на турски език, с неясно съдържание, министър Вълчев заяви, че тези учебници са одобрени от Министерството на образованието.
Притеснителното в случая е, че те се разпространяват чрез офис на политическа сила. Проверихме от кого са поръчани. Поискали сме обяснения от директорите и учителите, които са би поръчали, обясни Вълчев.
Училищната мрежа в страната почти е постигнала предела си на оптимизация и през следващите години не се очаква да нарасне броят на закритите учебни заведения. По-малко от 10 училища са закрити пред тази учебна година, уточни Красимир Вълчев.
На 9 ноември т.г. Комисията по образование и наука и Комисията по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите в НС разгледаха 14 предложения за промени в образователната система, внесени от Националния инициативен комитет за..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска. Премиерното изпълнение..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg