Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вторият концерт на Симфоничния оркестър на БНР отбелязва годишнината на Албена Врачанска

Концертът за пиано и оркестър – вълнуващо съчетание на иновативното с традиционното!

Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска. 

Премиерното изпълнение на Концерта за пиано и оркестър, автор на който е самата Врачанска, ще бъде на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на радиото

Гост-диригент е Константин Добройков, а програмата ще започне с "Токата" от Димитър Ненов. 

Вторият концерт с подзаглавие Sognopremonitore Врачанска композира специално за пианистката Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР. 

Албена Врачанска

Албена Врачанска е артистичен директор на два музикални фестивала, удостоена е с редица отличия, сред които Орден за заслуги на Великото херцогство Люксембург. Ето какво сподели тя в "Артефир" в навечерието на концерта:

"Съчетанието на иновативното с традиционното е една от характерните черти на моето творчество. По принцип се старая винаги да се базирам на традицията – било по отношение на формата, на естетиката и всички иновации обикновено са ориентирани към музикалния език. 

Когато работя с един определен материал, който е разпознаваем, както е в случая, тематичният материал е много съкратен, няма тези дълги фрази и теми, както в класическия концерт. Работя с един кратък мотив, който е построен върху името на Мартина, където всяка буква от името ѝ е кодирана нота. Аз използвам една огромна сонатна форма, която има три разпознаваеми дяла, в 20 минути.

Не е хубаво да говорим, че 60 години е една пределна възраст. По-скоро е добре да смятам, че това е възраст, в която един творец трябва вече да е съзрял. Започвам да гледам на всички неща по друг начин... 

За мен е изключителна чест моята музика да бъде включена в този концерт.

Музиката продължава да ме изненадва, даже собствената ми музика понякога! Да не говорим за всички прекрасни неща, които се случват наоколо – нови прекрасни творци и изпълнители."

Албена Врачанска смята, че трябва по някакъв начин да се търси балансът между разбираемата музика и това научно ирационално създаване. Баланс, който да води обратно по пътя към концертната зала.

Концертната вечер в нейна чест ще завърши с Трета Симфония от Константин Илиев, а всички подробности можете да чуете именно от Албена Врачанска в звуковия файл.

Снимки – СО на БНР и Ани Петрова, БНР



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Def Leppard получиха звезда на Холивудската алея на славата

Британската рок група Def Leppard получи звезда на Холивудската алея на славата, предаде испанската агенция EFE . На церемонията присъства и американският изпълнител Джон Бон Джоуви , с когото ги свързва приятелство още от 1986 година. В изказването си той изтъкна, че е техен фен още преди да се запознаят и че тяхното влияние върху..

публикувано на 10.10.25 в 14:18

"Радиодеца" откриват сезона с песен и усмивка

В рубриката "Културният ни компас" отправяме една покана за събитие на Българско национално радио . Вокалната група "Радиодеца" ще открие сезона с много песни и настроение днес от 19 часа в Първо студио на БНР . В програмата ще прозвучат познати и незабравими детски песни като "Зайченцето бяло" и "Есен в гората" на Петър Ступел ,..

обновено на 10.10.25 в 10:32

Иван Сусанин (Живот за царя) - опера в 4 действия с пролог и епилог от Михаил Глинка

Музика: Михаил Глинка Либрето : барон Георгий фон Розен, редакция Сергей Городецки Първо изпълнение : 9 декември 1836 г., Санкт Петербург Първо изпълнение в България: 27 ноември 1940 г., София Място и време на действието : Русия, с. Домнино, Москва и Полша, от есента на 1612 г. до зимата на 1613 г.  Действащи лица: • Иван Сусанин, селянин от..

публикувано на 10.10.25 в 09:45

Cantenac Dagar и Масацугу Хатори в София

"Една уста, едно банджо, един стол, двама души"  – така започва описанието на примитивното рокендрол/индъстриъл фолк/musique brute дуо Cantenac Dagar  от Тулуза, Франция, създадено през 2013г. от Стефан Бараскюд (банджо) и Емрик Ено (бийтбокс, вокали, касетки, хармоника, чанове и звънци). Но това е само скромното и минималистично въведение,..

обновено на 08.10.25 в 21:31

Цигуларят Иван Пенчев и арфистката Деница Димитрова с концерт

Цигуларят Иван Пенчев и арфистката Деница Димитрова имат необикновено предложение за красива софийска вечер с музика, която несъмнено ще бъде подарък за меломаните. Ще слушаме дует от изключителни инструменти за България – една от най-забележителните италиански цигулки на 20 век и великолепната концертна арфа "Lyon & Healy" Style 30. В..

публикувано на 08.10.25 в 15:19