Преди 20 години, през 1997 година светът получи една от най-хубавите книги, свързани с джаза и музиката на нашето време. Написана е от френския пианист Лоран де Вилд (Laurent de Wilde) и е посветена на Телониъс Мънк (Thelonius Monk). Изнизаха се 100 лета от рождението на Мънк. Енигматична, необяснима личност, пианист, музикант, композитор с неповторим стил, маниер на музициране, изпълнение, поведение на сцената, до-и-около пианото!.. „Трябва да бъдеш Себе си, да си Ти“, е казал Мънк във време, когато не е било никак лесно „да бъдеш Себе си“, да не си по модата, да не имитираш водещите на деня, да си встрани от всички правила, да не приличаш на някого, но и другите на тебе. Защото не могат да те наподобят.
Интересно, през 2017 г. се навършват сто години и от рождението на друга джаз легенда: Дизи Гилеспи, но за него сякаш се говори по-малко отколкото за Телониъс. Дизи е бил весел, жизнерадостен, ироничен, с остър език срещу расизма, с активно и категорично присъствие на сцената и в живота. Остави и великолепни пиеси. Около Мънк и днес съществува особена тайнственост, духът му продължава да витае в света на джаза по магически начин, подобно аура и периодично във времето откриваме пръснати като златни зърна следи на Телониъс.
Телониъс – незнайно откъде дошъл и незнайно накъде заминал, според Лоран де Вилд. Или Мънк, който пристига отвсякъде и отива навсякъде.
четвъртък, 23 ноември, от 23 часа
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg