Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УМБАЛ „Св. Анна“ стартира цялостно имплантологично лечение

Д-р Константин Петков: Поставянето на имплант при паднал зъб изисква строго индивидуален подход

Снимка: Светослав Цветанов

От началото на месец декември Клиниката по лицево-челюстна хирургия към УМБАЛ „Св. Анна“ - София стартира цялостно имплантологично лечение, голяма част от което се покрива от здравната каса. Клиниката, ръководена от доц. Желю Димов разполага с цялата необходима апаратура и специалисти за реализиране на хирургичното лечение. На всеки пациент се изготвя индивидуален план за лечение.

"В Клиниката се предлага хирургичната част на имплантологичното лечение, като това включва предпротетичната подготовка, подготовката на костите за поставяне на имплант и подготовката на меките тъкани за поставяне на имплантите и поставянето на самите импланти. При паднал или изваден зъб, се прави преглед и план на лечение, като се преценява дали има достатъчно кост, в която да се постави имплантът, върху импланта се прави надстройка и върху него се слага корона, като това вече се прави от стоматолог. Хирургичната част е самото поставяне на импланта в костта", посочи пред Радио София д-р Константин Петков от Клиниката по лицево-челюстна хирургия.

Д-р Петков посочи, че при всяка операция има рискове от общ или локален характер, като например засягане на някои съдове, нерви при недостатъчно наличие на кост:

Снимка"При недостатъчно наличие на кост има много процедури, които позволяват увеличаване на обема кост. Такава процедура например е синус лифтът, при която се повдига подът на синуса, за да се получи адекватно количество на алвеоларния гребен, за да се постави импланта. При блок-графтинг се поставя кост там, където липсва. Тя може да бъде взета от самия пациент или да бъде изкуствена".

Първо трябва да се направи план на лечение и да се прецени дали трябва да се правят тези процедури. При поставянето на импланта се изчаква шест месеца за остеоинтеграция - това означава имплантът да се задържи в костта, да бъде стабилен, за да може да се сложи протетична конструкция и тя да не падне. След това вече се прави протетичната конструкция.

НЗОК покрива предпротетичната подготовка - корекция на меките тъкани, на костите. Самата кост, ако се налага увеличаване на обема й, се поема от пациента, както и плащането на самия имплант.

Още за поставянето на имплантите, за рисковете и за тежките случай, които се лекуват от специалистите в клиниката - чуйте интервюто с д-р Константин Петков!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.