Винаги сме казвали, че политиката е ценност, към която трябва да се гледа положително, защото така в крайна сметка отдаваш живота си в служба на държавата си и навсякъде в тези държави, които ние наричаме развити, на това се гледа като на благороден занаят. За съжаление в България, знаете, "политика" е мръсна дума.
Членовете на организацията, която обединява предимно българи учещи и работещи в чужбина, провеждат днес своята втора годишна среща под надслов "Краят на Прехода".
Според Чолаков през 2017 г. усилията на "Милениум клуб" са били съсредоточени върху структурата на организацията и създаването на два нови комитета – във Виена и в Шотландия. През отминаващата година дейността на клуба е била фокусирана и върху организацията на предстоящото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз. Чолаков обяви, че ръководените от него структури ще работят и по темата за Брекзит, като през 2018 г. се планира провеждането на поредица от събития, насочени към подобряване на двустранните отношения между България и Великобритания. Той е убеден, че, докато усилията на правителството са били насочени към подготовката на Председателството в страната, клуб "Милениум" може да подпомогне дейностите, свързани с него, в чужбина:
Българите в чужбина могат да бъдат един изключителен ресурс за държавата си.
Чолаков представи и менторската програма, в рамките на която членовете на организацията, които следват или вече са завършили, помагат на ученици при избора на университет в България или в чужбина. Менторството включва и подкрепа за професионална реализация на студенти и млади професионалисти, които търсят възможности за кариерно развитие.
В заключение председателят на клуб "Милениум" погледна и към 2018 г., през която се очаква организацията да осъществи кампанията "Краят на Прехода", чрез която се цели насочване на общественото внимание към дългосрочните цели на България за следващите 25 години. Чолаков разкри плановете на клуба през есента на следващата година да организира голяма конференция, на която да се постави символичен край на Прехода:
Никой от нас не помни режима от преди 89-а година… А пък през целия ни живот около нас се е говорило, че сме в Преход. Все пак ние сме държава, която вече ще бъде начело на Европейския съюз, ние сме член на НАТО от 2004 година – време е да кажем, че вече не сме в преход и това е много важно, защото ние трябва да се фокусираме не върху проблемите от миналото, а върху тези, които имаме днес, защото те са много различни, и неща, които ние вземаме за даденост, може би не са непременно даденост.
Интервюто на Веселина Миланова с Румен Чолаков можете да чуете от звуковия файл.
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg