От края на 15 до началото на 17 век, турците непрекъснато нападат земите на днешна Хърватия. По време на поредните им опити да преминат хърватската брегова линия, около 1600 г., пиратите в близост до град Сен, предупредили жителите на Риека, че османските войски са съвсем близо и че вече навлизат в Горски Котар. Разказват, как в тези, изпълнени със страх и ужас дни, дори хърватският благородник Никола Зрински, влизал в многобройни битки с османците, се чувствал обезверен и безсилен и можел само да наблюдава от градината на замъка си Гробник, как турците се подготвят за поредната атака долу в равнината. Османските войски превземали едно след друго селата и градовете, рушели къщите и вкарвали конете си в църквите. Хората бягали горе, в планината. Те нямали оръжие и единственото им спасение било да са скрият.
Според легендата, спасението дошло от двама братя, въоръжени само с прашки. По-точният стрелец от двамата сложил едър камък в прашката си, прицелил се и успял да улучи в окото турския паша, долу в лагера, така, както си пушел лулата. Щом убили предводителя им, турските войници се разбягали. В същия миг върху главите им от небето започнали да падат нагорещени камъни като божие наказание. Те погребали турците в Гробнишката равнина – само тюрбаните им останали да стърчат отгоре.
Скоро след това златарите в град Риека, започват да изработват обеци с особена форма – фигурки на тъмнокожи човечета с тюрбани на главите, инкрустирани със злато, сребро и скъпоценни камъни.
Наричат ги морети – най-вероятно названието е свързано с думата „maurus“ (мавър).
По-късно направили и други бижута, украсени с мъжка или женска фигурка – пръстени, гривни и огърлици, брошки и фиби.
Още за моретите можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg