На „ти“ с компютъра или по-скоро на „ти“ с умните играчки. Говориш уж с кукла, а тя не просто те слуша, но и ти отговаря. Това предлагат на децата тъй наречените „умни“ играчки – игра, близка до реалността. Обикновено този тип устройства позволяват свързване с персонален смартфон или таблет, за да бъде преживяването още по-реално и интересно. За да могат да изпълняват функциите си, умните играчки трябва да бъдат свързани към безжична интернет мрежа, като настройките им се правят именно от мобилното устройство с инсталирано специално приложение за Android или iOS. В повечето случаи играчките изискват родителско позволение за записване на казаното от децата, поне първоначално. Предполага се, че споделената впоследствие информация от децата е защитена от закона и родителите имат пълен контрол над нея от съответното приложение. Играчките имат вградени микрофон, диктофон, а понякога и камера, което позволява на родителите да наблюдават децата си. По всичко изглежда, че умните играчки са едно интересно и забавно преживяване за всяко дете. Но както всичко в този свят и умните играчки имат две страни. Подобно на повечето игри, свързани с интернет, и играчките могат да бъдат уязвими от гледна точка на киберсигурността. Като обект на хакерски атаки, играта с тези играчки може да доведе до изтичане на лични данни, дори до опасност от посегателство, твърдят експертите по дигитална сигурност Това е така, защото защитата на персоналната информация, натрупвана при използването на умните играчки, още не е достатъчно развита. Колко реална е опасността от тези на пръв поглед безобидни и интригуващи устройства и как да разграничаваме полезните игри? Чуйте в звуковия файл.
Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg