Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Входът за много музеи в цялата страна днес е безплатен

| обновено на 03.03.18 в 09:10
Самарското знаме

Входът в много музеи в цялата страна днес е безплатен. Посетителите на Националния военноисторически музей в столицата ще могат да видят петте оригинални знамена на опълчението, сред които и Самарското. Паркът „Врана“, Софийската градска художествена галерия, Националният исторически музей, както и този под базиликата „Света София“, ще работят безплатно днес. Входът ще е свободен и за Националния исторически музей, където посетителите ще могат да разгледат изложбата „Знаци на свободата и героизма“. Специални селекции на музейни сбирки на столични и регионални музеи и галерии ще бъзе показана на единствения по рода си „Салон на музеите“. От днес до 5 март във фоайето на третия етаж НДК, съобщи инициаторът на проекта Ивелина Кючукова:
Има доста археологически находки. Регионални музеи са наблегнали на някоя от тяхната тематика, например - Карлово на розопроизводството. Също така и ма и много интерактивни инсталации, които показват как можеш да правиш разкопки. Има участие на две галерии с определени колекции“.

Ангел Герчев от неврокопското село Старчища е бил най-дългогодишният почетен знаменосец на Самарското знаме след Освобождението. Негови лични вещи, писма и документи бяха сред най-интересните експонати от изложбата, която Регионалният исторически музей в Благоевград представи по повод 3-ти март. Над 70  доброволци от Пиринско са се включили в редиците на българското опълчение по време на войната, сочи официалната историческа справка, но според експерта от музея Елена Александрова те са били много повече. В архивите са запазени много  снимки, писма, документи  и лични вещи на  опълченците, както и ордени за проявена храброст и доблест. Най-ценните експонати  са свързани с Ангел Герчев от село Старчища, неврокопско.

„Той е бил почетен знаменосец на Самарското знаме. След 1880-а година, в продължение на 20 години, когато се изнася знамето от двореца за особено тържествени случаи, Ангел Герчев го е изнасял.“, каза Александрова.

В архива на РИМ се пази и писмо на Ангел Герчев до султана:

„Това е писмо, което той пише до султан Абдул Хамид през 1902 година – вече като възрастен, и казва, че самият той е воювал срещу султана и срещу империята, но днес от позицията на стар ветеран смята, че войната не е средство за решаване на проблемите и затова по мирен начин настоява султанът да изпълни клаузите на Санстефанския договор“.

Почетният знаменосец на Самарското знаме е участвал и в борбите за освобождението на Македония. Умира в София през 1924 година. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балет "Арабеск" представя първата си за сезона премиера под заглавието "Вива ла класика"

Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..

публикувано на 14.11.13 в 11:14