Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще излекуваме физическата болка, а как да излекуваме душата

БНР Новини
Актьорът Николай Николаев и Светла Милчева в студиото на програма „Христо Ботев“..
Снимка: Росица Михова

Отиде си големият български актьор Николай Николаев.

Бате Николай от телевизионната сладкарница „Захарно петле“, „професор Коко“ от „Клиниката по смехотерапия“ на болница „Пирогов“, учителят Николай Николаев на поколение актьори. Ученици, приятели, порастнали вече излекувани деца, децата от домовете за сираци, където той беше чест гост и вземаше – хей така, без специален повод да му гостуват на цели групи, да им сготви нещо вкусно и да им разказва истории, всички те ще скърбят за него. И ще помнят съветите му. А те бяха много и ценни. Както безценна беше помощта му към талантливи млади хора с увреждания. На сляпата малка Кети Димитрова вдъхна вяра в музикалния ѝ талант и тя се разви – сега е автор в програма „Христо Ботев“, на сирачето Митко от ромски произход, когото до вчера наричаше „осиновеното ми дете“, и когото убеди, че човек трябва да живее „по бога“, да учи и да работи. Към нас, учениците му, които няма да забравим най-важните му заръки, да работим много и всичко, което правим да е с много сърце. И да не правим компромиси със съвестта си.

Страдаше най-много от бездуховността в днешна България и често питаше: Ще излекуваме физическата болка, а как да излекуваме душата? Написа и издаде три книги, пишеше следващата. И се канеше да създаде още една Клиника по смехотерапия, в Александровска болница.

Мисля си, че човек трябва да си отива така. Когато все още има планове и мечти.

Чуйте едно от последните гостувания на Николай Николаев в програма „Христо Ботев“, на един първи април, когато ни разказваше за смисъла на смехо-психотерапията и за важните неща в живота.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44