Доказателства за употребата на отровно вещество в сирийския град Дума все още могат да бъдат намерени, ако учените бъдат допуснати до мястото на атаката. Това заяви в интервю за „Събота 150“ бившият експерт от Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) Ралф Трап.
„Зависи какви са веществата. Най-вероятно става дума за хлор или зарин. Ако става дума за хлор, вероятно той вече ще е изчезнал, но ще има следи от реакции, предизвикани от него. Заринът остава много по-дълго време, няколко седмици след инцидента“, каза експертът.
Заради предполагаемата химическа атака в сирийския град Дума преди седмица САЩ, Великобритания и Франция нанесоха удари по обекти, свързани с производството на химически оръжия. Режимът в Дамаск и Русия отричат да е имало химическа атака и осъждат ударите в Сирия.
Междувременно експерти от германския Бундестаг заявиха в становище, че нанесените удари в Сирия противоречат на международното право.
„Използването на военна сила срещу държава, за да се накаже тази държава за нарушаването на международна конвенция, нарушава забраната за прибягване към насилие, която е част от международното право“, твърдят юристите на Бундестага в отговор на въпрос на радикалната лява партия „Левицата“, която осъжда военната операция.
Цялото интервю на Марта Младенова, излъчено в предаването „Събота 150“ може да чуете от звуковия файл.
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg