Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Музикалната вечер на програма „Христо Ботев” – документални записи от Международния фестивал „Мартенски музикални дни” в Русе, 2018 г.

петък, 27 април от 19.20 часа

Снимка: архив

Много от концертите на фестивала „Мартенски музикални дни” излъчихме директно по програма „Христо Ботев”, но и много ценни музикални събития останаха „неекспонирани” в ефира. В предаването представяме:
• Примариусът на струнен квартет „Фрош” Негина Стоянова за сътрудничеството на формацията с големия български творец Васил Казанджиев. Премиера в ефира – Седмият квартет на композитора. И още музика от концерта на квартет „Фрош” в Русе: две танга от Астор Пиацола из цикъла Five tango sensations, които изпълняват заедно с Красимир Щерев (акордеон).
• Дебют на „Мартенски музикални дни” на дуото Зефира Вълова (барокова цигулка) и Явор Генов (архилютня). От програмата им „Сонати Alla Romana. Забравени майстори на Вечния град” избрахме Соната № 10 от Джовани Стефано Карбонели и Шакона от Карло Амброджо Лонати.
• Мария Дуканова, директор на Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов” в Русе за уникалния проект Русенски фестивален оркестър. Под диригентството на Емил Табаков оркестърът, съставен от възпитаници на училището, разпръснати у нас и по света, музицира за четвърти път на фестивала – тази година с две програми. Своите емоции от участието в проекта споделят някои от музикантите. Ще чуете бисови пиеси от първия концерт (на 29 март) и Симфонична картина „Порги и Бес” от Джордж Гершуин с аранжимент на Роберт Ръсел Бенет (от втория концерт на 1 април). В изпълнението на сюитата на американския композитор към Русенския фестивален оркестър се включват Саксофонен квартет Signum и мултинационалния младежки ансамбъл на Татяна Колева Youth percussion pool.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За да се получи хубавата музика, е нужно уважение, любопитство и приемственост

В студиото на Jazzissimo се срещнахме със саксофониста и композитор Владимир Кърпаров , точно след участието му в клубен концерт по покана на " Емил Тасев квинтет" . Концертният календар на Кърпаров тези дни, за щастие на родната ни публика, минава стабилно през България: на 5-и юни е представянето на Balkan Spirit Ensemble на фестивала..

публикувано на 04.06.25 в 16:50

"Крилете на песента" – музикално-документален филм за маестра Ваня Монева и нейния хор

"Крилете на песента" е музикално-документален филм, посветен на маестра Ваня Монева и нейния хор.  Премиерата му ще се състои на 8 юни от 19 ч. (неделя) в кино "Люмиер". В "Артефир" гостуват режисьорката на филма Милена Гетова и диригентката Ваня Монева . 30 години хор "Ваня Монева", 50 години живот на сцена и 70-годишен юбилей –..

публикувано на 04.06.25 в 14:25
Вийо Фарка Туре на

Вийо Фарка Туре се завръща в София

Вийо Фарка Туре , синът на краля на западноафриканския блус Али Фарка Туре , отново идва с триото си – точно година след първия си концерт у нас и малко повече от половин век след концерта на легендарния си баща на Международния младежки фестивал в София през 1968г. Поканата отново е от страна нa концертната серия "Аларма Пънк Джаз"  на БНР и..

публикувано на 03.06.25 в 21:32

Григор Паликаров и Кирил Манолов за вселената Гена Димитрова

В Плевен завърши Шестото издание на Международния конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова". В специално издание на "Метроном" гостуват председателя на журито Григор Паликаров (диригент и професор в Националната музикална академия) и един от журито Кирил Манолов, баритон със световна кариера. С тях говорим за срещите им с Гена Димитрова, как..

публикувано на 03.06.25 в 17:30
Никола Богомилов

Клавирен рецитал на Никола Богомилов на Софийски музикални седмици

Никола Богомилов е едно от най-новите открития в класическия жанр на европейските музикални сцени. Младият пианист ще изнесе своя дебют на сцената на Международния фестивал "Софийски музикални седмици" на 3 юни от 19 ч. в зала "България". Никола Богомилов вече има солидна биография зад гърба си, въпреки че е в началото на своя професионален..

публикувано на 02.06.25 в 13:20