Знаете ли кой е Питър Сингър? А Джон Сърл или Джон Ролс? Всички те са колеги на Сократ. С някой и друг век разлика във възрастта, разбира се. И аз не знаех за тях, въпреки чудесната ми оценка на изпита по философия, без която хуманитарните специалности в никой уважаващ себе си университет не минават. Дадох си сметка, че не знам за тях, едва след като прочетох „Малка история на философията“ от Найджъл Уорбъртън.
Съвременният британски философ Найджъл Уорбъртън е преподавател в Отворения университет във Великобритания, лектор е на популярен курс по изкуство и философия в Тейт Модърн, автор е на популярни въведения във философията като: Philosophy: The Basics, Thinking from A to Z, Free Speech: A Very Short Introduction, а също така е водещ на седмичен подкаст в уебсайт за философия. Книгата му, преведена на български език от Деница Райкова, представя великите мислители от древността до наши дни, проследявайки основните и най-важни идеи в историята на философията. Все едно дали на пазарния площад в Атина или сред екзотиката на Австралия, откъдето, впрочем, е Питър Сингър – философите винаги задават въпроси, свързани с това какъв е светът, какво е човекът и как би трябвало да живеем.
„Малка история на философията“ обаче има няколко съществени преимущества: тя е достъпна – без да е профанизираща, широкообхватна е – без да е неусвоима, академична е – без да унижава нашето знание или незнание. Книгата на Найджъл Уорбъртън е обзор на цялата история на западната философия през биографиите на 40 мислители, чиито идеи са повлияли и продължават да въздействат върху живота на човешкото общество от Сократ до днес. А експериментът на Джон Ролс в изданието за „справедливост чрез незнание" е възможно най-доброто доказателство за потенциала на философските идеи да променят и бъдещите модели за съществуване на човечеството.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg