Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професор Раул Гонсалес Фабре: Куба се грижи за сигурността на Мадуро във властта

Президентът на Венецуела Николас Мадуро
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази седмица резултатите от президентските избори във Венецуела отново насочиха вниманието към богатата на петрол и тънеща в икономическа разруха латиноамериканска страна. Николас Мадуро си осигури нов мандат след гласуване, което по-голямата част от опозицията бойкотира, а Съединените щати го нарекоха „обида за демокрацията“.  Европа също обяви, че изборите не отговарят на международните стандарти.

Мадуро обаче беше поздравен от руския президент Путин и от турския - Ердоган.

Въпреки тежката икономическа ситуация във Венецуела, не се очертава бърз изход от кризата, каза за "Хоризонт" професор Раул Гонсалес Фабре, доктор по философия и икономика от университета „Симон Боливар“ в Каракас. Преподавал е и в Съединените щати, а в момента живее в Испания и работи в престижния университет „Понтифика Комиляс“ в Мадрид.

В интервю за „Събота 150“ професор Гонсалес изложи своята гледна точка към ситуацията в родината си.

Николас Мадуро управлява Венецуела в условията на непрекъсната криза от 2013 година, когато почина Уго Чавес, посочил го за свой наследник. Харизматичният президент социалист беше установил тесни връзки с Куба, която и днес продължава да играе голяма роля в политическите процеси във Венецуела, смята професор Раул Гонсалес Фабре:

„Мадуро беше определен да замести Уго Чавес и този избор беше направен преди всичко от кубинското правителство. Именно Куба се грижи за сигурността на Мадуро във властта. Той от своя страна се отблагодарява най-вече с петрол, т.е. прави това, което и предшественикът му Чавес“.

Засилването на позициите на Мадуро е постепенен процес, при който той очевидно печели срещу опозицията. И пътят е малко странен, погледнато отстрани, т.е. с непрекъснато потискане на населението. Икономическото положение се влошава, но същевременно се засилва зависимостта на хората от правителството, обяснява професор Гонсалес Фабре:

„В България или Испания правителството разпределя основно парите, които събира от данъци. Във Венецуела то разполага и с парите от петрола. И ако в икономиката има голям спад заради некомпетентност, както е в случая, това засилва зависимостта от държавата, която единствена е сравнително богата в една много бедна страна“.

Основната част от опозицията бойкотира президентските избори и така победата на Мадуро стана сигурна. Разделената опозиция също е един от факторите за ситуацията във Венецуела, подчертава професор Фабре.

Цялото интервю с Раул Гонсалес Фабре можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.