Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Операция „Делириум“

Психотичен роман

| обновено на 15.10.18 в 16:53 БНР Новини

Петербург. Световен конгрес по семиотика. Двама отегчени до смърт и солидно почерпени преводачи решават да внесат свой колорит в научното мероприятие. Барикадирани в преводаческата кабина, те успяват да вдигнат на крак не само конгресния център, но и елитните спецчасти. Убедени, че си имат работа с терористи, последните не жалят сили и средства, за да ги извадят от кабината, живи или мъртви.

В същото време в секретното седемнадесето управление на Федералната служба за безопасност, известно още като „Отдел за борба с душевното здраве“, трескаво вербува нов персонал. Това легендарно и тайнствено управление е едно от най-силните оръжия на КГБ, доказало своята ефективност през цялата съветска история. Сега то планира мащабна операция, чиято крайна цел е разрушаване на Европейския съюз изотвътре. Според плана това може да стане единствено като се атакува неговото най-слабо звено: България. Още повече, че нейното председателство на Съюза съвсем скоро предстои...

Въведение




Глава първа
„Семиотика, гъби и самогон“
разказвач: Елена Алексиева




Глава втора
„Нищо ново под слънцето – само средствата“
разказвач: Емил Андреев




Глава трета
„Любовен делириум“
разказвач: Рени Нешкова




Глава четвърта
„Сделката“
разказвач: Боряна Дукова




Глава пета
„Новото скоростно метро Пекин - Казанлък“
разказвач: Светльо Гагов




Глава шеста
„Онова, от което се боиш“
разказвач: Здравка Ефтимова




Глава седма
„Космическо танго“
разказвач: Мария Христова




Глава осма
„Шльокавица“

разказвач: Митко Новков





Глава девета
„Код Такоа“
разказвач: Александър Христов





Глава десета
„Колективен сън с петолъчка“
разказвач: Светлана Дичева




Глава единайсета
„КГБ - ДС - НПО“
разказвач: Продан Проданов




Глава дванайсета
„Делириум тременс“

разказвач: Емил Андреев





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15