Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дни от седмицата - трета част

БНР Новини
Йордан Ганчев-вдясно, Кристиян Бояджиев-вляво
Снимка: Стоян Гребенаров

Една неделя в края на април 

Със любовта си сякаш вчера се разминах,  навярно нещо бях сгрешил
Това се случи, помня, преди три години,
една неделя, в края на април

Студена, тиха зима сякаш ме прегърна
и аз промяната едва сега открил,
по навик стария си шлифер позагърнах;
студено стана в края на април

И тръгнах бавно сам във другата посока,
ще кажете - това е мъжки стил,
но от тогава все студена ми се струва
неделята във края на април

Не съм сама, не съм сама, прошепна тя,
усмихна се, целуна ме дори,
ала съвсем не бе шега, а чиста истина
неделята във края на април.

Александър Петров, 1984

Стиховете са на поета Александър Петров, върху тях композиторът Тончо Русев пише песен, а аранжиментът е на Йордан „Дани“ Ганчев, с малко помощ от колегите му в групата, позната като „Втората „Тангра“. В своята енциклопедия „Изборът на Рупи“ Йордан Рупчев пише, че новата формация на „Тангра“ „постига съвременен и оригинален облик; стиловете ню уейв и ню романтикс са неразработени в българската популярна музика, а новите членове на „Тангра“ Дани Ганчев, Валери Миловански, Станислав Сланев - Стенли пасват идеално на избраната (от Константин Марков) модерна концепция“.

Александър Петров, Иван Тенев, Петър Стоянов, Кристиян Бояджиев, 2013, снимка Стоян Гребенаров

Можем да добавим, че с „Тангра“  изгрява звездата на певеца Стенли (Станислав Сланев) и заедно с Милена (Славова) се превръщат в най-самобитните български рок изпълнители след средата на 80-те. Предаването съдържа посветена на дните от седмицата песенна лирика от: Александър Петров, Иван Тенев, Живко Колев, Бари, Морис и Робин Гиб, Дейвид Бауи, Пол Саймън и група „Те“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50
Бомбино (в средата) с Джакраве Юба Диа (бас) и Кори Уилхелм (барабани) на първото им гостуване в България (ноември, 2023 г.)

Омара "Бомбино" Моктар с два камерни концерта в София

След фурора си на голяма клубна сцена у нас в началото на миналия ноември Бомбино реши да повтори и потрети с два концерта във формат "limited edition"за по 180 човека всеки – на 22 май, сряда , и на следващия ден – 23 май, четвъртък, в зала "Сингълс" на НДК (вход А4). Поканата, както и миналия път, идва от платформата "Афровизия" и..

публикувано на 16.05.24 в 21:36

"Бенджамин Бътън" на сцената на Областния музикален театър Линц

През 1860 година в Балтимор се ражда Бенджамин Бътън, но не като малко, сладко бебе, а като брадясал старец. Съдбата му е предначертана: той ще изживее живота си в обратен ход и от ден на ден ще става… все по-млад. Когато на 50-годишна възраст Бътън се запознава с почти 30 години по-младата от него Хилдегарде, главният герой трябва всичко да заложи..

публикувано на 16.05.24 в 18:21