Италианската фотографка Чинзия Д‘Амбрози работи близо три години върху документалния си проект „Омразата наранява“ (Hate Hurts). Крайният резултат е изложба, разобличаваща насилието върху бежанците и търсещите убежище при многобройните им опити да прекосят някоя от европейските граници. Проектът проследява хронологията на личната цена на това насилие из цяла Европа от 2015 година насам.
Авторката използва методите на разследване и кара зрителите да предприемат едно визуално пътешествие на размисъл за растящото системно насилие над бежанския поток. Фотографиите и придружаващите ги текстове анализират как правителствата се възползват от притесненията на хората свързани със сигурността, икономическите страхове и културното заличаване, за да получат подкрепа за завоя към национализъм, за водене на военни действия, за затягането на граничния контрол и посегателствата върху гражданските свободи.
Изложбата „Омразата наранява“ е част от Месеца на фотографията и може да бъде разгледана до 29 юни в Центъра за култура и дебат „Червената къща“.
Чинзия Д’Амбрози е разказвач на истории и застъпник за онези, които са потискани и маргинализирани. Има магистърска степен по фотожурналистика и документална фотография от Лондонския колеж по комуникации. Автор е на редица изложба и проекти. Поредицата ѝ „Омразата ранява“ (Hate Hurts) е носител на наградата на Галерията на фотографите в Лондон за 2017 година.
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..
Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..
За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg