Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента и педагога Крикор Четинян

БНР Новини
Маестро Четинян и участници в майсторски клас за хорови диригенти, Пловдив 2016 г.
Снимка: Деница Узунова

На 75-та годишнина от рождението на големия български диригент и педагог Крикор Четинян ще си спомним за него с ценното звуково наследство, което ни остави. В предаването са включени записи на емблематичния Женски камерен хор при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив, създаден и ръководен от него в периода 1975 - 2002 г.; изпълнения на Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“, което ръководи от 1971 до 1985 г., и на сформирания през 2012 г. след  дълга творческа пауза вокален ансамбъл с името CappellaArte, който се посрещна с голям интерес от публиката.

Под диригентството на Георги Димитров ще прозвучи цялостен запис на Stabatmater от Джовани Перголези със солисти Красимира Стоянова – сопран и Иванка Нинова – мецосопран, Женски камерен хор при АМТИИ – Пловдив с диригент Крикор Четинян и Пловдивски камерен оркестър; документален запис от 1995 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За първи път джаз фестивал в Хисаря

На 22 и 23 август  Хисаря за първи път става домакин на джаз фестивал . Общината е поканила българския пианист, композитор и джазмен Мартин Денев да организира събитието, а той ще срещне публиката с едни от най-ярките имена на българската сцена – утвърдени артисти и млади таланти. Входът е свободен. Общината си поставя за цел да..

публикувано на 22.08.25 в 15:16

“Мишовите звукови пейзажи“: Селото – гостоприемно концертно пространство

На 23-ти и 24-ти август ще се проведе третото издание на фестивала за съвременна музика “Мишовите звукови пейзажи“ в село Антон. Името му е посветено на покойния композитор и пианист Михаил Големинов, който пръв съзира потенциала на селото да се превърне в гостоприемно концертно пространство в непосредствена близост до природата.  “Ориндж фактори”..

публикувано на 22.08.25 в 13:55

Мая Нешкова с нов албум и концерт в Летния театър в Пловдив

Мая Нешкова ще представи новите си песни от албума "Сърцето на любовта" пред публиката в Пловдив. Летният театър е сцената, на която тя и нейният съпруг Кирил Икономов, с когото работят в тандем, ще се срещнат с почитателите си. За новините на програма "Христо Ботев" Мая Нешкова каза, че я чакат още готови песни за запис и е вероятно скоро да има..

публикувано на 21.08.25 в 17:30

Млади банди, отворена сцена и палатки: фестивалният дух превзема Панчарево

Лятото е тук, а с него и най-очакваното време за фестивали на открито. Сред зеленината край Панчарево тази година ще оживее едно специално събитие – TRAP FEST x MOGA FEST – Панчарево Open Air 2025 . Три дни, изпълнени с музика, творчество и приключения, само на крачка от София, обещават да съберат хората в едно истинско празненство на духа и..

обновено на 21.08.25 в 10:04