Новооткритият китайски културен център в София подготвя културна програма за предстоящата седма годишна среща на върха „16+1“, която ще се проведе от 5 до 8 юли в българската столица. Очаква се у нас да пристигнат китайският премиер Ли Къциян и лидерите на 16-те страни от Централна и Източна Европа.
Специално за събитието ще бъде организирана изложба „Еднаквост и различност в симбиоза” с произведения на най-влиятелните представители на съвременното изкуство от Китай и държавите от Централна и Източна Европа. Експозицията включва разнообразни по форма творби – маслена живопис, произведения с туш, графики, акварели, рисунки с молив, фотографии, дигитални изображения, керамика, инсталации, скулптури и мултимедия, създадени от автори на различна възраст. Изложбата, с куратор Джин Джънчън, отразява многоликостта и равноправието в изкуството и отразява отношенията в рамките на сътрудничеството „16+1”, в което няма големи и малки държави или народи.
Изложбата „Еднаквост и различност в симбиоза” ще продължи до 5 август в Китайския културен център на ул. „Раковски“ 77.
Участници в изложбата са художниците:
Бай Мин (Китай), Божидар Бончев (България), Шимон Брейоха (Чешка република), Адриан Буба (Румъния), Милош Джорджевич (Сърбия), Николета Иванова (България), Стефан Иванов (България), Павол Крал (Словакия), Лин Хайджон (Китай), Александра Лопатич (Босна и Херцеговина), Андро Мартинович (Черна гора), Зоран Мише (България), Еугениус Налевайка (Литва), Антон Октавиан (Румъния), Ищван Орос (Унгария), Елена Панайтова (България), Ангелина Каменова Павлова (България), Рети Сакс (Естония), Сан Хуо-яо (Китай), Яцек Срока (Полша), Камен Старчев (България), Киро Урдин (Македония), Шпела Волчич (Словения), Давор Вранкич (Хърватия), Дзън Лайдъ (Китай), Ергис Жабяку (Албания), Неле Зирните (Латвия).
Китайският център ще зарадва ценителите на изкуството и с още една изложба с продукти на креативната и културната индустрия, в която ще бъдат представени културните продукти на седем китайски фирми. Идеята е да бъде постигната по-ефективна комуникация и по-широко сътрудничество между участващите фирми от Китай и представителите на бизнеса от българска страна.
Директорът на Китайския културен център Ту Сюесон разказа за предстоящите събития и за културното сътрудничество между България и Китай в рамките на инициативите „16+1” и „Един пояс, един път“.
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg