Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлия Ценова - That is the Question

Юлия Ценова (1948-2010)

30 юли е рождената дата на Юлия Ценова и през 2018-а тя трябваше да навърши 70 години. През 2008 г. с авторски концерт тя отпразнува 60-ата си годишнина и шеговито в неин стил обясняваше на публиката, че вече е на 2 по 30, а през пролетта на 2010 г. напусна този свят. „Отиде в светлината“ – така бе озаглавена една от статиите в нейна памет тогава, а тя самата приживе носеше, излъчваше и жаждаше, както би казала, светлината, която одухотворява, издига човешкото същество над повседневното битие.
Беше една от много малкото дами в музикалното ни творчество, макар, че самата едва ли би харесала такова определение. Но имаше способността да съчетава високия си интелект, бързата и силна мисъл с крехка, женска чувствителност, поривистия си стил с лекотата и финеса. Вероятно прикриваше своята уязвимост и непоносимост към натрапени норми и правила с някакъв свой избран образ на непокорно, своенравно, независимо създание. Тя беше част от едно силно, мъжко поколение български композитори, родени в края на 40-те, като всеки се стараеше да докаже правото си да се нарече съвременен творец и да покаже с творбите си усвоената композиционна техника, споделяна с целия музикален авангард. Юлия Ценова бе посетила също курс в Дармщад – Меката на съвременната музика, но нейните усилия и музикални инстинкти не я водеха към това непременно да експериментира и да търси изява в необичайни изразни средства и зададена модерна естетика. Тя наистина създаваше модерни произведения, но те бяха такива, защото изразяваха нея самата като модерен човек, като личност с независим дух, който търси необременен корените си в миналото и може да се „заиграе“ непретенциозно с всяко нещо. Многозначността и същевременно непознаваемата изострена тайнственост на механизмите на съществуването ни като пътешественици през времето и простанството сякаш бяха по-важното, отколкото собствената й творческа еволюция.
Заглавия като Musika solitudinis (Музика на самотата) Liebe, Zeit, Tod (Любов, Време, Смърт) Curriculum Vitae, (по стихове на Ингеборг Бахман), That is the Question (по стихове на Николай Майсторов) на творби, които Юлия Ценова написа в последните си 20 години, водят натам. Заедно с не малко други от същия период те са като жива диаграма на нейните спонтанни, надигащи се емоционални реакции, вътрешни жестове на приемане и отхвърляне, на потребността й да бъде до дъно вярна на себе си.

Вторник, 31 юли, от 19.20 часа




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18