Подписването на мирен договор без никакви предварителни условия между Япония и Русия до края на годината. Това предложи руският президент Владимир Путин на японския премиер Шиндзо Абе по време на пленарното заседание в рамките на Източния икономически форум във Владивосток.
Според Владимир Путин на основата на вече подписан мирен договор, Русия и Япония, като приятели, ще продължат да решават всички спорни въпроси. В частност става дума за четирите Курилски острова, които Русия владее и върху чийто суверенитет Япония претендира на базата на двустранно споразумение от средата на 19 в. Предложението на Путин дойде в отговор на призива на Абе за промяна на подхода в двустранните отношения.
В словото си пред участниците в пленарното заседание, под наслов „Далечният изток: разширявайки границите на възможностите“, японският премиер нарече „ненормална ситуация“ липсата на мирен договор между двете държави след края на Втората световна война. И прикани президента Путин заедно да продължат да работят за подписването на такъв договор.
В пленарното заседание участваха още председателят на КНР Си Цзинпин, президентът на Монголия Хайтмаагийн Батулга и премиерът на Южна Корея Ли Нак-йон. И петимата лидери се обявиха за мирно решение на севернокорейската криза като необходимо условие за мира и просперитета на Далечния изток.
Разрастващата се глобална тенденция към икономически протекционизъм и бариерите пред търговията са предизвикателство за азиатския регион, заяви по-рано Путин. Той обяви, че основните принципи в икономиката се превръщат в заложник на идеологически подходи.
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg