Младите хора с увреден слух искат пълноценно да участват в обществения живот и настояват за иновативни и социални услуги. Близо 100 хиляди българи са с увреден слух, 7 хиляди от тях са на възраст до 29 години. "Глухите хора могат всичко, те само не чуват", каза Ашод Дерантонян, председател на Фондация "Заслушай се".
Глухотата не е здравословен проблем, а състояние. Опитваме се да променяме нагласите към глухите хора, те могат активно да бъдат включени в социалния живот чрез ефективни социални и образователни услуги в подкрепа на глухата общност, каза още Ашод Дерантонян.
"Никой от нас не прави усилия за признаването на жестовия език като официален. Да има достатъчно жестови преводачи в училищата и университетите. Да съществува преобразуването на говор към текст. Да има услуги, свързани със субтитриране на медии, да има ефективни образователни практики в подкрепа на глухите хора", призова още Ашод.
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg