Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Френска връзка"
"Малкият принц" от Антоан дьо Сент-Екзюпери – 7 част
от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
Водещ: Александър Янев
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Водещ: Людмил Фотев
Анушка Шанкар с първите две части от мини-поредицата ѝ от последните три години, чиято последна част слушаме в "Джаз плюс" на 30 април.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Уърлд и етно от република Мали.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Стоян Радев, Снежанка Борисова, ансамбъл "Дунав", Младен Койнаров, Донка Бумбалова и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Пеперуда и пчела" от Георги Караславов
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Една единствена покупка" от Марк Твен
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
Водещ: Нина Цанева
• Културен компас: анонс на предстоящи културни събития.
• Темата на деня: Отново поставяме проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица: защо той е важен за България и каква е причината толкова време да не бъде решен? Какъв е опитът на другите европейски страни в решаването на проблема със свръхзадлъжнялостта на физически лица? Защо е важно хората да могат да получават безплатни консултантски услуги по този важен въпрос и кой е начинът да бъде изградена в България независима мрежа за консултации по дългове? Какъв е опитът в това отношение на фондация "Темида" и защо е толкова важно повишаването на финансовата грамотност при решаването на проблема със свръхзадлъжнялостта? Събеседници: Елена Бакалова и Уили Пиер Абал - съоснователи на фондация "Темида".
• Разговорът: с проф. Греди Асса – български посланик на културата в конкурса на БНР, по повод новата му изложба в Столична библиотека.
• Евранет
от 10.05 до 11.00 часа
Време за наука
Водещ: Василена Мирчева
• Как се отразява постоянната информационна свързаност на мозъка и на качеството ни на живот – разговор с проф. Георги Караславов.
• Внимание лъженаука: микробиологът д-р Йордан Стефанов опровергава упоритите фалшиви твърдения, че маята за хляб съдържа глутенови дрожди, отразяващи се изключително зле на човешкото здраве.
от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
Редактор: Диляна Трачева
Класация за български песни
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
Водещ: Яна Пункина
• 29 април Международен ден на танца. Балетът на Държавна опера Стара Загора отбелязва празника с премиерата на "Парижки нощи" – танцов спектакъл по музиката на Вебер, Рахманинов и Офенбах. Либретото, хореографията и постановката са на Донвена Пандурски. Интервю с художествената ръководителка на балета, примабалерината Силвия Томова.
• Романът "Към сватбата" от Джон Бърджър представя редакторката на българското издание Олга Николова.
• Писателят от Шри Ланка Шехан Карунатилака за романа си "Седемте луни на Мали Алмейда".
• Художничката Дана Куцарова с покана за изложбата си "Сантимент".
• Графити артистът Стефко – представи стенописа си "Пролет".
• Иван Димитров и Бояна Павлова за арт книгата си "Ехо/Еcho".
В 14.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 14.08 до 15.00 часа
Класично и романтично – Музикални писма
Водещ: Калина Бояджиева
Концерт по желание на слушателите
от 15.10 до 16.30 часа
Ефир знание: За думите
Водещ: Венета Гаврилова
• Седмо състезание по компютърна лингвистика организира Секцията по компютърна лингвистика на Института за български език – първи впечатления от участниците споделя проф. Светла Коева, директорка на Института и ръководителка на Секцията.
Можем ли да разберем "езика" на тийнейджърите и как да не губим връзка с тях въпреки разминаването в кодовете – разговор с психоложката Валерия Симеонова, работеща с деца и тийнейджъри.
• Игрословица: игра със слушателите с въпроси от областта на езика.
• Всичко за образованието: Най-мащабното образователно събитие за годината "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час", която празнува 15-ия си рожден ден – равносметка на организаторите и репортаж от събитието.
от 16.30 до 17.00 часа
Ефир знание: Радиоенциклопедия – Избрано
Водещ: Оля Стоянова
Живот във високото – Епизод пет: Рожен и поглед към небето
За ритъма на живот на хората, които работят в Националната астрономическа обсерватория в Рожен. За погледа към звездите, за планината и за прозата от живота.
За това колко кампании вече са организиране за спасяването на обсерваторията и как се чувстват на това място младите учени. Заместник-директорът на обсерваторията в Рожен Никола Петров и неговите колеги разказват как се прави наука и при какви условия, за усилията и за личните каузи.
В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва
Водещ: Таня Димова
Хип-хоп ли е Шекспир – кои са допирните точки между музиката на съвременния бунт и класическите текстове на Шекспир?
Разговор за паралелите между рап музиката като част от хип-хоп културата и творчеството на английския драматург и поет с рапърите Орлин Милчев – Атила и Николай Пенчев - NikiSan, кои изнесоха лекция по темата в рамките на Шекспировия фестивал в НБУ.
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Класация "Надпяване"
Водещи: Ивайло Маджаров, Юлия Гатдерова
Представяне на произведенията, участващи в класацията за месеца
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Студио "Музика"
Водещ: Мария Вълчанова
85 години на изтъкната българска пианистка проф. Милена Моллова.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Водещ: Ася Чанева
• Разговор с младата писателка Теа Монева за дебютния й роман "Мандарини по Мариенплац", излязъл наскоро на книжния пазар.
• Наградите "Свободен електрон" 2025 на Мрежата за гражданско действие "БлуЛинк" бяха връчени на 24 април. Те отличават значими граждански инструменти и методи на дигитална комуникация, които допринасят за опазването на природата и демокрацията. Наградата на публиката спечели "СигналИн" – онлайн платформа за сигнали към община Благоевград, работеща от 6 месеца. Интервю с Адриана Топурска, директор на дирекция "Информационно и административно обслужване".
от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Животът в джаз
Водещ: Михаела Колева
Слушаме най-новите джаз албуми, издадени от началото на 2025, в които главна роля играе тембъра на пианото, зазвучаващ под пръстите на пианистите Съливън Фортнър, Юджиния Чоу, Рик Роу…
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Малкият принц" от Антоан дьо Сент-Екзюпери – 6 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Нова и най-нова история на македонските издатели на съвременен джаз – SJF Records, Chicken Madness, PMG Jazz. Предаването включва интервюта и архивни записи от..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Жените в парламента" от Аристофан от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и концерт "Златният кос". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. • На този ден през годините. • Евроджаз – Концерт на Седрик Бърнсайд, провел се на 20 юли 2024 г. в рамките на INNtöne Jazz Festival. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Малкият принц" от Антоан дьо Сент-Екзюпери – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Френска връзка" "Малкият принц" от Антоан дьо Сент-Екзюпери – 4 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Французинът Венсан Пейрани и "Нощта на акордеона" (четвърти концерт от поредицата Jazz..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно"...
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg