Изявени фигури от бизнеса ще могат да преподават в българските университети. Това предвиждат промени в Закона за висшето образование, които парламентът прие на второ четене. Поправките дават възможност до 10 на сто от общия хорариум от учебните часове в степен "бакалавър" и до 20% в магистърската степен да се провеждат от специалисти от практиката. Преценката кой да бъде поканен и какви часове да получи, ще се прави от съответния факултетен съвет.
Управляващи и опозиция влязоха в спор дали да се даде право на работодателите да участват в изготвянето на учебните програми и в постоянните комисии към Националната агенция за оценяване и акредитация. Възраженията на БСП представи Николай Цонков:
"Всеки трябва да си знае мястото и не трябва да смесваме образованието и хората, които са решили да се занимават с образование и наука, и бизнесът, който има съвсем различна роля".
Милена Дамянова от ГЕРБ изтъкна, че с промените се утвърждават добри практики в отделни висши учебни заведения и обвини БСП в двойни стандарти:
"Ако ректорът на Софийския университет покани Бил Гейтс да чете лекции на студентите, тогава всички ще го аплодираме и ще кажем "чудесно", но ако покани някой от водещите директори на водещи български компании, ще кажем, че той има задни мисли. Извинявайте, това е несериозно и ето такива заключения сриват авторитета и доверието в системата на висшето образование".
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg