Имате ли познато магаре, чиято майка непременно иска да го уреди с победа в конни състезания? Ако отговорът ви на този въпрос е положителен, значи можете да си представите колко актуални са историите в книжката с днешни приказки на професор Банко П. Банков. „Пижамата на тигърчето“, „Щурчова мечта“ и „Преди да пораснеш“ са по-предишни книги с приказки от същия автор. И тъй като инженерството и литературата отдавна си делят живота на писателя Банко Банков, няма нищо удивително в това, че героите в най-новата му книга не са от вълшебната, не са и от аналоговата, а са направо от дигиталната ера. Те познават добре компютъра, интернет, космоса, корабоплаването и океанските дълбини… Понякога изскачат от телевизора и не успяват да се върнат навреме обратно при майките си в саваната. Понякога, падайки през прозореца, си въобразяват, че летят към космоса, защото често бягат от училище и са пропуснали урока за гравитацията. А този урок важи и за хлебарките-пакостници от кутията на охранителната система. Понякога са броненосци, които се мислят за броненосци. Понякога са футболисти от отборите „Комин“ и „Капандура“, които играят дербито си само нощем… Отдавна не бях чела книга по-пренаселена от тази с герои-животинки, но надарени/или наказани с абсолютно съвременни човешки характери. А книгата се казва „Шарена торба с днешни приказки“. Нейният автор – професор Банко П. Банков е разделил историите в нея поравно: „Приказки за приспиване на деца“ и „Приказки за разсънване на майки и татковци“. Кои са за едното, кои – за другото, не мога да определя. Но без да са нравоучителни, са възпитателни. Няма много-много суха педагогика. Авторът е заложил на житейска практика. Както сам споделя: „В моите приказки няма момент, в който трудната ситуация разчита да се разреши чрез вълшебство. Децата трябва да усвоят примери, чрез които да се справят сами, без агресия, без крясъци…“ И можем да се доверим на думите на Банко Банков – той има дългогодишен опит на работа със студентите в УАСГ, където е професор и ръководител на катедра „Строителна механика“. Можем да се доверим и на книгите му. Сред многобройните му произведения за възрастни: драми и комедии, новели, разкази, романи и научно-популярна литература има доста наградени. Носител е на Националната награда за белетристика и драматургия „Димитър Димов“ за 2015 година. Романът му „Зряла възраст“ е удостоен с националната награда на името на Николай Хайтов. Сред по-неотдавнашните негови заглавия са: „Граматика за възрастни“, „Поданици на отписано време“, „Нагоре по нанадолнището“, „Прежалими загуби“. Сборникът „Шарена торба с днешни приказки“ е том четвърти от поредицата избрани творби, отбелязваща 80-годишнината на разказвача Банко П. Банков.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg