Омбудсманът Мая Манолова ще сезира Конституционния съд, ако електронната идентификация бъде отложена през промените в Закона за въоръжените сили, съобщи тя по време на кръгла маса, посветена на въвеждането на машинното и електронното гласуване.
Според Манолова по този начин ще бъде спряна практиката да се променят множество закони през преходни и заключителни разпоредби на един.
Тя определи отлагането като опит на правителството да прикрие отказа си да въведе машинното и електронно гласуване, което нарушава правата най-вече на сънародниците ни зад граница:
"Не е честно ние получаваме няколко милиарда лева годишно във вид на преведени средства от българите зад граница, а в същото време да продължаваме да се чудим по какъв начин да бъдат ограничени техните изборни права", каза Манолова.
Проф. Михаил Константинов от "Информационно обслужване" изрази убеждение, че рано или късно електронното гласуване ще бъде въведено, но не приема аргументите на омбудсмана:
"Категорично смятам, че трябва българите в чужбина да имат право да си подават гласа по свободен начин и в момента нямат тази възможност, но е доста дискусионно съображението, че те дават един милиард евро или два милиарда лева годишно, което е факт и това им дава правото да гласуват. Не. Не това е правото. Те дават два милиарда лева, като чиста дотация за българската държава, но българската държава плаща пенсиите на техните родители в този момент", каза Константинов.
Той приведе пример и с електронното гласуване в Естония, където се оказа, че има пробив в системата за онлайн гласуване.
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg