В края на 2018-а, наред с всички прекрасни концертни изяви през годината, Детският радиохор вписа в биографията си кратко, но изпълнено с емоции турне в Будапеща. На 8 ноември, по специална покана на Унгарското национално радио във връзка с честванията на 75-ата годишнина от създаването на симфоничния оркестър на медията, децата участваха в тържествения концерт в зала „Бела Барток“ на Двореца на изкуствата, заедно с над 400 изпълнители. Под диригентството на Янош Ковач музикантите от оркестъра и седем хора (два смесени, един мъжки и четири детски), разположени много красиво на сцената и балконите в модерната зала, изпълниха грандиозния Te Deum, опус 22 на Ектор Берлиоз. В първата част на програмата прозвуча и Te Deum на Жан-Батист Люли. Всички изпълнители – солисти, хористи и инструменталисти бяха унгарци, с изключение на българските радиопевци, подготвени за този концерт от диригента Теодора Димитрова.
Интересна подробност за зала „Бела Барток“ е, че освен красивия дизайн и капацитета ѝ да събере над 1600 души, тя има четири акустични панела, които се управляват електронно и дават възможност при различен по жанр концерт да има различно звучене и ехо в нея.„На живо беше уникално усещане“ – каза след концерта Теодора Димитрова, а преди да излезе на сцената, диригентът на Симфоничния оркестър на Унгарското радио и голям любимец на публиката – Янош Ковач сподели: „За мен е специално преживяване, че можем да изпълним тази превъзходна, фантастична творба с един толкова мащабен международен състав. Много сърдечно поздравявам Детския радиохор на България, цялата институция, всъщност ние, Българското и Унгарското радио, сме сродни институции, поздравявам и всички, които ще ни слушат, както и българската публика!“
Te Deum, опус 22 на Ектор Берлиоз е композиран за голям симфоничен оркестър, два смесени хора и един детски, солист и орган, но в концерта на 8 ноември бяха включени седем певчески състава. Сред тях бяха Смесеният и Детският хор на Унгарското радио, ръководени от Золтан Под и Юдит Волтер; хор „Золтан Кодай“ от Дебрецен, мъжки хор и училищни състави от Будапеща и Детският радиохор от България с главен диригент Венеция Караманова.
Дьорд Игриц, артистичен мениджър на съставите на Унгарското национално радио: „Бих искал да кажа колко сме горди, че успяхме да поканим този прекрасен състав на Българското национално радио, като за нас беше голямо удоволствие да пеем заедно с българските деца. Считам, че се получи много хубав концерт – и атмосферата, и звученето. Мисля, че беше много хубаво събитие и бих могъл само да ви предложа да го организирате и в България със също толкова великолепен състав, защото това се превръща в празник както за публиката, така и за самите изпълнители.“ На 9 ноември Детският хор на БНР под диригентството на Венеция Караманова изнесе самостоятелна концертна програма в най-стария католически храм на Будапеща от XII в., заедно с Детския хор на Унгарското радио. Концертът бе под патронажа на Българския културен институт в Унгария и в него нашите певци показаха част от богатия си репертоар със сакрални произведения от български, руски и западноевропейски композитори.
Юдит Волтер – диригент на Детския хор на Унгарското национално радио: „Изключително сме щастливи, че вие сте тук. Трябва да кажа, че това е дар за нас. Сърцата ни са изпълнени с любов към вас и сме много развълнувани, тъй като звученето на вашия състав е напълно различно от нашето. Ние сме деца, наистина малки деца, и хорът е напълно различен".
Изключително вълнуващо завърши съвместната изява на Детските радиохорове от България и Унгария – с общи изпълнения на песни от Золтан Кодай и Парашкев Хаджиев, размяна на подаръци и желание за нови срещи.
Венеция Караманова – главен диригент на Детския хор на БНР:
„Песента е невероятен мост, невероятно приятелство. Затова се радвам, че добре стана този общ концерт, който поражда връзки и ще бъде причина за развитие за следващите посещения и контакти.“
Концертното турне на Детския радиохор в Унгария от 6 до 10 ноември 2018 г. бе осъществено с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
Снимките във фотогалерията от турнето на Детския радиохор в Унгария, с изключение на специално посочените, са на Мануела Манчева
След априлското им турне в Китай и преди лятното в САЩ, вълнуващото експериментално диско дуо K not K, известно още като "Карпов не Каспаров" , ще гостува за първи път в Русе. През последните години източноевропейската музикална формация е обиколила множество големи клубни и културни сцени, музеи и художествени галерии в Европа. Споделяла е..
1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..
В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..
"Парижки нощи" е не само най-новият балетен спектакъл, който ще бъде представен днес и утре (29 и 30 април) по повод Международния ден на танца на сцената на Държавната опера в Стара Загора, но е и първото голямо балетно събитие, включено в празничната юбилейна програма, посветена на 100-годишнината на този престижен български оперен театър...
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg