Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброто е като любовта – няма измерение

БНР Новини
Снимка: pixabay

Понякога нехайно и необмислено, друг път съзнателно и отговорно – всеки е вършил добрини. И тъй като добрината не очаква похвали и декларации и е донякъде нещо лично, затова ще говоря за добрината на другите. Вярвайте ми, доброто се помни много повече, отколкото лошото.
От детството си помня, че ме изпратиха да купя яйца. Тичайки на връщане паднах и хартиения плик не опази яйцата. Разплаках се, не знам заради наранените колене или за счупените яйца. Един млад мъж ме спря, успокои ме, даде ми пари да купя други яйца, усмихна ми се и отмина.
Друг случай от тези години е свързан с един тежък куфар, който се наложи да мъкна от Народния театър до площад Македония. Човек, бързащ за някъде, ми каза, че съм много малка за такъв тежък товар и ме съпроводи почти до края на моя маршрут.
Преди години пък пътувахме в един зимен ден с автобус към Велинград. С малки деца и огромен сак, в който освен всичко друго бях оставила и личните си документи.
Случи се така, че вратата на багажното отделение се отворила по време на пътуването и при пристигането нямахме багаж. Без излишни подробности ще кажа, че добри хора са „срещнали“ изпадналия сак. Вътре имаше много интересни неща, които не са поблазнили тези Човеци и благодарение на документите го върнаха.
Пак случай от миналото е свързан с автомобилни неволи. Закъсахме с колата в нищото, оказа се скъсан ремък. Спасиха ни добри хора, които имаха в колата резервен, предоставиха ни го, независимо, че нямахме у себе си пари, за да го платим.
В днешни дни доброто някак си върви ръка за ръка с хорските неволи. До нашия блок в една кола от близо две години живеят мъж и жена. Много хора – познати и непознати, научили за тях, им носят продукти, дават им пари за газ – да могат зимата в големите студове да палят газениче. Извикаха и от телевизията, дано успеят с нещо да им помогнат. Всеки според възможностите се включва в тази одисея.
На близо живее и колоритната бабка Силва. Всеки път, когато я срещна, ми разказва кой с какво ѝ е помогнал – дрехи, храна, пари за лекарства. Тя се опитва да не остане длъжна, винаги предлага да свърши нещо – да почисти, да пренесе багаж или нещо, с което да е полезна.
Някой ще си помисли, че всички тези добринки са малки и незначителни. Но не е така. И малкото и голямото добро са еднакво измерими – правят някого щастлив.
Доброто, както и Любовта, са навсякъде, само трябват сърце и очи, за да се видят.
Има хора, за които доброто е мисия. Познавам такива, които са си поставили за цел да правят поне едно добро на ден. И когато някой им благодари, те отговарят – ние сме благодарни, че имаме тази чудесна възможност – да проявим доброта. Защото доброто е у всеки. Само трябва да го покаже.
Не всеки може да е безрезервно и всеотдайно добър. Но би било чудесно, ако  се опита, независимо от забързаното си всекидневие, да направи добрина – за близък, познат или непознат. Може дори само да се усмихне. Така и Коледните празници ще бъдат по светли.
                                                     Даниела Величкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04