Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

(Не)изчезващата (не)изминала година

БНР Новини

Към започващата година в „Нашият ден“ ни превеждат думи от изминалата – с изречени анализи и прогнози отваряме вратата към предстоящото.

В началото, за да си представим една картина, която обхваща много: България в графиката на Третата вълна – за институционалното отношение към знанието, информацията като ценност, разделението на централизираната власт и разпада на семейството – 90 години след рождението на Алвин Тофлър, когото вече не можем да четем като футурист, разговаряхме с Борис Грозданов, философ от Института за изследване на обществата и знанието при БАН. Кое е онова, което ни поднесе съвременният свят?

За безобразията на властта, националното псевдоединство, България между вотовете на недоверие, взаимоотноошенията граждани-институции, поемането на отговорност, възможния референдум за финансиране на здраве или на изтребители, и европейските Изток и Запад говорихме с политолога Ружа Смилова. И за националното единство като инструмент, който партиите умело използват.

"Облечете се добре и си носете книги, все едно какви. Премиерът не ги е чел." – така звучеше една покана за протест през изминалата година. За протестните четения пред институциите разговаряхме с адвокат Николай Хаджигенов, и за това колко важно е дали ни управляват еднокнижници или многокнижници.

И тъй като, за да съществува мнението ти, трябва някой да го чуе или прочете, за цензурата в интернет, заличените профили във фейсбук и размитите граници на политическата коректност говорихме с журналиста Манол Глишев.

И за взаимоотношенията граждани-граждани, както и градска среда-човек ни се иска да поговорим сега, когато се връщаме към случилото се в НД през изминалата година. Две момичета с една обща мечта, да бъдат приети от всички нас, се изправиха пред откровените думи на слушателите на „Нашият ден“. Галина Георгиева и Венета Лимберова, и двете част от две семейства на по две майки с общо дете. Срещнаха се с вас и ви казаха какво ги тревожи. Също и ви чуха.

Градската среда, която оформя несъзнателното ни отношение към околния свят – за нея говорихме с поета и университетски преподавател Марин Бодаков, след като той написа думите: „Какво ми се наби в очи в различни точки на страната: преди всичко магазини за дрехи втори ръка, застрахователни дружества, заложни къщи, бинго зали...“ Важно ли е кои са градовете, показали тази картина?

Какво би казал Карл Густав Юнг за Стенли Кубрик – за това говорихме с Александър Христов от редакция „Радиотеатър“ на програма Христо Ботев в деня на рождението на философа и на режисьора. И така, какво всъщност би казал Юнг на Кубрик.

За музиката на едно поколение преди последното „Аларма Пънк Джаз“ събитие на 29 ноември говорихме с Цветан Цветанов от предаването „Аларма“ на програма „Христо Ботев“. „Не пропускайте последния си шанс да станете част от 10-годишната ни история“, каза „Аларма Пънк Джаз Фест“ на всички онези, които до този момент бяха пропуснали концертите. Защо толкова важен беше фестивалът, ви казваме заедно с Цецо Алармата, а последният му герой, Тоби Драйвър, озвучи думите му.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожденият ден на Сина Божий

"Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение". Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който..

публикувано на 25.12.24 в 12:48

"Словото стана плът": Уникалното събитие, което променя историята на света

Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата така, че тя става разбираема и близка за хората. В интервю за предаването "Нашият ден" по повод Рождество Христово, д-р Каравълчева размишлява върху значението на този празник и неговия парадоксален..

обновено на 25.12.24 в 12:35

Един концерт с мисия: Подкрепа за най-уязвимите на Рождество

Тази вечер, под патронажа на президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева, ще се проведе традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа". Събитието, което се организира за 22-ра поредна година, има за цел да подпомогне лечението на стотици български деца и да осигури модерна медицинска апаратура за детски отделения и клиники в..

обновено на 25.12.24 в 11:47
Дядо Коледа

Зад кулисите на Коледната магия – историята на Дядо Коледа

Декември е месецът, когато магията на Рождество озарява всички домове, а една от основните задачи на журналиста Станчо Шукеров е да ни напомни, че Дядо Коледа наистина съществува. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели как е преминала най-важната нощ в годината за добрия старец и как му се струваме ние – хората. "Както винаги,..

обновено на 25.12.24 в 10:59

Анкета: Коледните празници през очите на децата

За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..

публикувано на 24.12.24 в 10:25