Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В памет на Амоз Оз

Амос Оз
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През отминалата седмица към един свят на тъма и любов се пресели големият израелски писател Амос Оз. За себе си той казваше, че ако се бил родил рицар, семейният му герб щял да бъде чаена лъжичка. Често разказваше тази своя притча. Избухнел ли пожар имало три вида човешко поведение. Едни щели да избягат. Други да звънят на пожарната. А трети – да се хвърлят да гасят. Ако има кофи – с кофи, ако не, поне с чаша, а ако и това нямат – с чаена лъжичка. И подаряваше на слушателите си лъжички.
На погребението на станалия приживе класик на литературата се стекоха хора от различни поколения, евреи и араби. Действащият президент на Израел Реувен Ривлин, с когото писателят е бил съученик от кибуц Хулда и като най-големи слабаци по математика са ги заплашвали, че от тях нищо няма да излезе, подчерта, че въпреки различията в политическите възгледи с Амос Оз са разговаряли всяка седмица и неговите съвети са били ценни за него. Президентът на Палестинската автономия Махмуд Абаз изрази дълбокото си уважение към израелския писател и каза, че се прекланя както пред политическата му дейност, така и пред творчеството му.  Феня и Искра Декало се срещнаха с най-известния изследовател на творчеството на Амос Оз проф. Несим Калдерон, чиито баща е бил пловдивчанин, и го помолиха да разкаже спомени за големия писател.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да ходиш по буквите с вдъхновението на Марин Бодаков

Вторият том на "Ходене по буквите" – тази незабравима рубрика на Марин Бодаков от вестник "Култура", после "К" и накрая пренесена в онлайн изданието "Тоест" излезе под съставителството на Надежда Радулова и Зорница Христова. Изданието от близо 600 страници с оперативна литературна критика респектира не само с обема си (малцина знаят колко денонощен..

публикувано на 07.11.25 в 12:16
Часовникът на Държавен куклен театър - Стара Загора

Стара Загора ще има нов център за експериментален куклен театър

Ново пространство за експериментален куклен театър в Стара Загора вече получи подкрепа от Министерството на културата. Какво е значението на един такъв нов център за съвременно изкуство за региона и за страната ни – разговор с Дарин Петков , директор на Държавен куклен театър – Стара Загора. Петков изразява радостта си от възходящата..

публикувано на 07.11.25 в 10:22
Работа ан румен Димитров - Попа

Изкуството срещна природата в парк "Бедечка" – Стара Загора

От 1 до 7 ноември паркът край река Бедечка в Стара Загора се превърна в сцена на интересно събитие, където изкуството срещна природата. В рамките на седем дни български артисти създаваха ефимерни творби от естествени материали – пръст, камъни, дървета, вода и растителност, превръщайки зеленото пространство в жива галерия под открито небе. Сред..

публикувано на 07.11.25 в 09:42
Пантеон

Пантеонът "Майка България" в село Гургулят е почистен и ремонтиран

Почистен, ремонтиран и осветен е Пантеонът "Майка България", издигнат в памет на героите, паднали в битката при Гургулят по време на Сръбско-българската война. Паметникът отново ще посреща посетители.  Пантеонът "Майка България"  е посветен на битката при Гургулят от 7 ноември 1885 година, когато отрядът на капитан Христо Попов отблъсква..

публикувано на 07.11.25 в 09:33
Покана

Plovdiv Jazz Fest се завръща за 11-и път

За 11-и път се провежда Plovdiv Jazz Fest. Тридневният фестивал вече е част от Европейската джаз мрежа. Носители на "Грами", световно известни джаз изпълнители и някои от най-значимите български джаз музиканти щесе качат на сцената на Plovdiv Jazz Fest в Дом на културата "Борис Христов". Фестивалът включва по два концерта на вечер. Предвидена е и..

публикувано на 07.11.25 в 09:26