Предлагаме на вашето внимание песни, за Света, какъвто е или би могъл да бъде. Сред разнообразните звукозаписи в предаването за песенна лирика „Изпята поезия“ звучат две напълно различни песни с еднакви заглавия: „Върхът на света“. Първата – изпълнена от дуета „Карпентърс“ (Carpenters), с музика на Ричард Карпентър и текст на Джон Бетис, а във втория запис разпознаваме британското трио „Крийм“ с Ерик Клептън, Джек Брус и Джинджър Бейкър (Cream, Eric Clapton, Jack Bruce, Ginger Baker). Блус пиесата не е създадена от нито един от тях. /Sitting On/ Top of the World се появява през 1930 година – 38 години преди записа на „Крийм“. Нейни автори са Уолтър Винсън и Лони Чатмън (Walter Vinson, Lonnie Chatmon), но интересното е, че години по-късно към тях е добавено и името на Честър Бърнет (Chester Burnett „The Howlin’ Wolf“), поради странна причина. През 1957 година той съкращава куплетите на блуса до три, поради голямата (според него) дължина в оригиналния текст. И до днес срещаме името на Честър Бърнет редом с имената на истинските двама автори на /Sitting On/ Top of the World. Едва ли има много случаи в световната история, когато някой е обявен за автор, защото е премахнал част от нечия творба, а не е написал своя!
Наистина, необятни са световните дебри и на авторското право.
P.S. През 1925 година е създадена още по-ранна песен с подобно заглавие: I’m Sitting On Top of the World, „Аз седя на върха на света“, с автори Ray Henderson, Sam M. Lewis, Joe Young и влиза в репертоара на Франк Синатра, Боби Дарин, Дийн Мартин, Карл Пъркинс, Бренда Лий, Дорис Дей, Арета Франклин…
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg