Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на българското кино

Стефон Прохоров
Снимка: личен архив

За празник на българското кино е приет 13 януари, когато в „Модерен театър“ е прожектиран за първи път филмът на Васил Гендов „Българан е галант“. По повод 90-годишнината на българското кино през 2005 година Националният филмов център избира тази дата за празник на работещите във филмовата индустрия. Отскоро начело на емблематичния Дом на киното в София е Стефан Прохоров. Основен проблем за българското кино, по думите на Прохоров, е този, че мислим все още за нашето кино като нещо отделно от световното – „все едно по света и у нас са различни неща“... „За мен празникът не се изразява в това да покажем просто български филми, да покажем продукция – продукция има, кога повече, кога по-малко, всички закони напоследък и съпътстващите ги скардали могат само да осветляват или помрачават това нещо... За мен идеята да се вглеждаме  в българското кино е именно определението „българско“, то ни кара да си повторим един много класически въпрос – що е отечество и как българското кино гледа на България и на нашата действителност, продължи  Прохоров.
Домът на киното ще направи не ден, а дни на българското кино, а какво да очакваме от програмата в тези два дни – 12 и 13 януари, ще научите подробно от разговора със Стефан Прохоров. според когото празникът е повод да видим няколко детски, документални и игрални филми.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32