Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога ще затупти зеленото сърце на София?

2
Проектът „Зеленото сърце на Витоша“ на проф. Боян Добрев
Снимка: личен архив

Проектът „Зеленото сърце на Витоша“ е един от акцентите в изложбата на проф. Боян Добрев по случай 60-ата годишнина на художника в галерия „Академия“. Най-новият проект на автора представлява художествено обработена карта на планината Витоша от подова мозайка, която ще замени фонтана на едноименния булевард в София. Той печели конкурса на Столична община преди две години за възстановяване на злополучния фонтан, който е с разбита мазилка и пет години след откриването си отново се нуждае от ремонт.
„Витоша е много важен компонент от нашия град и наистина е нашето „зелено сърце“. Опитах се да намеря пресечната точка между множеството възможни подходи, които живеят във всеки един от нас на тема изкуство. Потърсих една карта като изказ за ролята на Витоша в София. Това е географска карта на художественото изображение на Витоша. Размерите ѝ са 7.50 на 7.50 метра. Тя би дала възможност на хората да се разхождат по нея и да усетят по различен начин всяко едно от тези места, които знаем от поколения“, обяснява своята идея проф. Добрев.
Изображението е достоверна географска карта на художественото изображение, която за много голям процент от зрителите ще бъде разбираема и близка, но всъщност основната идея на автора е да покаже една от най-привлекателните характеристики на природния резерват до София. Съчетани са в едно – документално изображение и визуална структура и цвят, съответстващ на идеята на проекта.
Уличната мозайка  ще бъде реализирана с максимално трайни за целта материали, тъй като се предвижда по нея да преминава голям поток от пешеходци и ще е изложена целогодишно на атмосферни влияния и сняг. Изграждането й се очаква да започна през април тази година.
Юбилейната експозиция на проф. Боян Добрев в изложбеното пространство на Националната художествена галерия включва произведения на автора, създадени в периода между 1986 и 2018 година.  Зрителите ще могат да проследят творческата еволюция на автора, от средата на 80-те години до днес, и неговата любов към новите материали и технологии, както и проявите му в областта на инсталацията, интерактивната мултимедия, графичния дизайн, кавалентните му творби и др. Изложбата ще продължи до 25 януари в галерия „Академия“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27