Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неговото изкуство е крясък в тиха стая

Кольо Карамфилов
Снимка: БГНЕС

Ретроспективна изложба „Необозримо за Кольо К.“ на починалия през 2014 г. пловдивски художник Кольо Карамфилов бе открита в ГХГ Пловдив в навечерието на превръщането на града в Европейска столица за културата 2019. Събитието е повод за поредния разговор в студиото на „Нашия ден“. Какъв човек беше Кольо Карамфилов? Какво е съдържанието на понятието „бохема“? са въпроси, които водещата Ива Дойчинова задава на сина и първата съпруга на именития творец. „Аз дълбоко вярвам в тези, които са честни“, прозвучават и думите на самия художник, запазени в „Златният фонд“ на БНР. Синът Росен насочва вниманието ни към символите в картините на Кольо Карамфилов – ключ, око, стъпало, сърце… „Посланието на неговото изкуство е крясък в тиха стая и този крясък е, че има Бог“, обобщава Росен. „Той беше едно голямо сърце“, определя го първата му съпруга Ива Дамянова. За нея бохем е смелостта да бъдеш различен, да чупиш правилата и да създаваш нови… Такъв е запомнила Кольо Карамфилов. Чуйте предаването в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров (вляво) и Емил Янев

В неделя следобед животът е готин на гарата

В епизод 609 "Трамвай по желание" среща своята публика със знаменития музикант от българската рок и поп сцена Александър Александров. Сашо Стила и напоследък Сашо Шерифа са артистичните псевдоними, с които музикантът е познат в музикалните и фенските среди. В новия си проект "Шерифа и Старите кучета" Сашо събира елитни музиканти като Димитър..

публикувано на 31.10.25 в 13:05

Среща с "Българските посланици на културата" в Лондон

Стана традиция всяка година по това време програма "Христо Ботев"  да организира кампанията "Българските посланици на културата" , която отличава творци, чието изкуство се превръща в послание, преминаващо отвъд границите и езиковите различия. Среща-разговор с емблематични български творци, отличени в кампанията "Българските посланици на културата"..

обновено на 31.10.25 в 11:16
Гама

Георги Байрактарски – Гама: За музиката като инстинкт

В "Нашият ден" отправяме поглед към хип-хоп културата през очите на рапъра Георги Байрактарски – Гама. С него ни среща Александра Георгиева. Георги написва първата си песен, когато е на 10 години. Споделя, че за него музиката е както вътрешен инстинкт, така и част от семейното възпитание – баща му също е рапър през 90-те. За прокарването..

публикувано на 31.10.25 в 11:05

14 пейки, 14 вдъхновяващи истории на българки будителки

На 1 ноември – Деня на народните будители , София ще почете жените, оставили следа в културния и обществения живот на България.  От 12:00 ч.  интерактивните истории на 14 от най-бележитите българки  ще оживеят върху пейките на площад "Гина Кунчева"  – всяка от тях носи името на жена с принос към духовното и общественото пробуждане на страната...

обновено на 31.10.25 в 10:35
Юлия Владимирова и Або

Мемоарите на Антъни Хопкинс излизат в български превод през ноември

В "Нашият ден" гостува издателят и преводач Або , за да представи новата книга с мемоари на Антъни Хопкинс "Справихме се, хлапе" , която предстои да излезе в българските книжарници на 4 ноември. Або споделя, че винаги е харесвал гласа и играта на Антъни Хопкинс – интелигентен актьор, носител на два "Оскар"-а, изиграл култови роли в..

публикувано на 31.10.25 в 10:16