Албумът „Велики дуети“ на кубинската суперзвезда, джаз тромпетиста Артуро Сандовал, изненадва приятно с поканените гости за участие в него – съвременни светила в своя музикален стил, а и като селекция от песни.
Единайсет мелодии, някои много добре познати на публиката, преливащи една в друга – от класическата традиционна песен през латино ритмите до арендби и хип хоп, флменко, поп баладата, джаз стандарта и бачата.
Но всички те, обединени от неподражаемия звук на тромпета и харизматичното присъствие на кубинския музикант.
Това е поредният 44-ти албум на десеткратният носител на „Грами“ Артуро Сандовал, издаден през май 2018 г. след пет години пауза.
Роден е в град Артемиса, Куба и в началото на кариерата си свири с известния афро-кубински ансамбъл „Иракере“, основан от пианиста Чучо Валдес.
Силно повлиян и вдъхновен от легендата Дизи Гилеспи, съдбата му прави подарък. Среща ги, а приятелството им се превръща в значимо и дългогодишно сътрудничество.
Дизи Гилеспи става негов ментор и колега, с когото обикалят световните сцени. Артуро Сандовал напуска родната Куба, защото комунистическият режим не позволявал на кубинците да слушат джаз, камо ли да го изпълняват. Привържениците на Фидел Кастро определяли джаза като „музиката на врага“.
Това са и основните причини да емигрира в САЩ, а през 1998 г. да стане гражданин на Америка.
Съдбовното приятелство с Дизи Гилеспи, което донася шанса му за свобода да изпълнява музиката, която обожава и пътя към нея чрез емиграцията, е житейската история, описана в сюжета на телевизионния биографичен драма филм „За любовта или държавата: Историята на Артуро Сандовал“ с участието на Анди Гарсия. Филмът показва съпротивата, която е оказвало кубинското правителство на желанието му да напусне родината си.
Животът в САЩ прекъсва оковите на ограничаваната му музикална душа.
В едно интервю споделя: „Мисля, че джазът е единствената най-важна форма на изкуство в Америка, създавана някога в историята. Това е част от причината, поради която обичам тази страна.“
За албума „Велики дуети“ маестро Сандовал кани легенди и съвременните им наследници от света на джаза, класиката, латино и поп музиката. Това са Стиви Уондър, Фарел Уилямс, Ариана Гранде, Ани-Фрид Лингста от „АББА“, Пласидо Доминго, Джош Гробан, Хуан Луис Гера, Алехандро Санс, Принс Ройс, Давид Бисбал. В много ценен и емоционален се превръща последният запис приживе на покойния вече Ал Жаро, който е именно с кубинския тромпетист на красивата балада „After All“.
Друг вълнуващ посмъртен дует е и този с „Кралицата на салсата“ – Селия Крус.
Неизменна част от удоволствието, слушайки албума са и аранжорите му Крис Уолдън, Гордън Гудуин, Хорхе Каландрели, Грег Фийлд, Шели Бърг, Чече Алара и др.
Заповядайте заедно да споделим радостта, с която зарежда цялата тази компания от велики музиканти.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg