Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът – 3 част

неделя, 27 януари, 17 часа

Изпълнителите на „Сълзите не са достатъчни“ (Tears Are Not Enough)

В „Изпята поезия“ по програма „Христо Ботев“ звучат създадени с благотворителна цел български и чужди песни, посветени на света, в който живеем. Сред тях най-позната е американска We Are The World, „Ние сме светът“. Песента е излъчена в началото на март 1985 година и е разпространена по телевизии, радиа, видеоклип и като сингъл, малка грамофонна плоча. Но още докато трае подготовката за записа, идва и решението да бъде издаден и албум със същото име, който ще съдържа и други песни за същата кауза. Когато песента We Are The World е завършена, продуцентът Куинси Джонс изпраща запис от нея на родения в Канада композитор Дейвид Фостър, който по това време живее там. Но едновременно с това му се обажда по телефона и му казва: „Дейвид, трябва да направите същото и вие!“, т.е., че и те, в Канада трябва да направят подобна песен, като срокът е веднага и до две седмици трябва да е готова. Дейвид Фостър е в студиото си, когато слуша наставленията на Куинси Джонс и е бил доста притеснен, според думите на двама канадски музиканти, които са станали неволни свидетели. И по някаква случайност двамата тъкмо били измислили песен със социална насоченост и послание, свързано с глада по света. Заглавието е „Сълзите не са достатъчни“ (Tears Are Not Enough). Изпълняват я веднага пред Дейвид Фостър, но единственото, което Фостър казва е „страхотно заглавие“. От цялата песен остава само то, заглавието и идеята, темата, по която други хора са наети и веднага пишат текста на английски и френски език. Това са Браян Адамс, Джим Валънс и Рашел Пеман. Още същата вечер Дейвид Фостър измисля мелодията, прави демо-запис с инструментите си, обажда се на най-известния менажер в канадския шоу бизнес, който пък подбира, убеждава и събира бъдещите участници в записа. Тук са Нийл Янг, Джони Мичъл, Пол Шафър, рокаджиите от „Ръш“ и „Лавърбой“, джаз пианистът Оскар Питърсън, дори! Едновременно с това е наето просторно студио, което побира десетките канадски изпълнители. Преди записа Дейвид Фостър закача на входната врата на студиото лист, на който е написал: „Оставете егото си вън“, така, както по-рано по същия начин Куинси Джонс е напомнил на поп-и-рок звездите в „Ние сме светът“. И чисто по американски, задачата е изпълнена в срок: на тринайсетия ден канадската песен за Африка е готова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гала на българската култура и музика във Виена

По повод най-светлия български празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, пианистката Донка Ангъчева, заедно с австрийска цигуларка Лидия Байч, организират бляскав Гала концерт, за да почетат българския принос към европейската музикална сцена и култура. Концертът ще се състои на 25 май, от 19.30 часа, в зала "Брамс" на Музикферайн, а..

публикувано на 13.05.24 в 16:25

Златомир Фунг: Музиката е толкова безкрайна, че ако си любопитен, винаги има какво да научиш

Едва на 24 години Златомир Фунг продължава да удивява публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност. Като резидентен артист с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24 Фунг се подвизава в Cadogan Hall в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с..

публикувано на 12.05.24 в 16:55
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15