Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христофор Караджов: Спирането на Федералното правителство в САЩ е война на инати

Снимка: pxhere

Една от темите ни в „Мрежата“ е най-дългото в историята на САЩ  спиране на Федералното правителство. Ще попитате защо тъкмо сега ще говорим за САЩ, чиито проблеми на фона на Великобритания може да изглеждат твърде далеч от европейското мислене за стабилност. Отговорът е прост – докато Европа панически се опитва да се справи с Брекзит, в дневния ред на медиите ни, САЩ почти спряха да присъстват. Освен с изтребителите, които вероятно ще купим от тях. Но рикошетите от страната на президента Тръмп никога не закъсняват. И ако процесите там сега изглеждат локални, много скоро могат да се окажат глобални. Защо се стигна до спирането на работа на Федералното правителство? Кой ще отстъпи? Възможно ли е извънредно положение в САЩ? Само блокираните 5 милиарда за “високата, силна и красива” стена между САЩ и Мексико ли доведоха до спирането на работа на Федералното правителство или това е война, която има няколко фронта? За всичко това говорим с проф.  Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.

Войната определено има няколко фронта. Но това е и битка на инати, симптом на по-големите политически сблъсъци не само между Тръмп и Конгреса, но и вътре в самата републиканска партия. Така че въпросът въобще не е за някакви около 5 милиарда долара, които не са никакъв проблем за правителството.
Христофор Караджов

Има ли криза в методиката на работа на медиите в САЩ в отношението им с президента и как отразяват лесно опровержимите му лъжи? Кого обвинява обществото и каква е ролята на разпознаваемите партийни медии за отношението на хората към кризата? (Примерно „Фокс“ от една страна и от друга – близките до демократите медии.)

Проблемът Тръмп в медиите е точно толкова нерешен, колкото и преди 2-3 години. Въпросът обаче вече е в по-малките медийни играчи, а не толкова във „Fox“ или „CNN”, за чието влияние толкова много говорим постоянно. Защото, колкото и странно да звучи, те имат по около 2 милиона гледаемост на вечер, което не е толкова много. В САЩ отдавна няма монолитно медийно покритие, както беше навремето с трите телевизионни медийни компании, чиято гледаемост е била над 50-60 милиона. Сега социалните мрежи имат огромна сила и дори не е ясно кой на кого и по какъв начин влияе. Аз и колегите ми като изследователи на този проблем от 10 години си скубем косите и си блъскаме главите да разберем кое влияе на обществото повече – традиционните медии или социалните мрежи. И може би това, което Тръмп прави с „Туитър“ е наистина печелившо, защото когато президентът на САЩ изстреля туит, в който заплашва примерно Иран, то няма как да не се мултиплицира и в традиционните, и в социалните медии. В същото време това не минава през стандартните филтри, както беше преди. Например някой от старите президенти, когато е бил хванат да говори неистина, което се е случило веднъж-два пъти, ами то после това се анализира с месеци… Днес такъв филтър няма – казаното от президентът се мултиплицира за секунди и край… И това е много сериозен медиен проблем, особено в контекста на управлението на Тръмп. Няма единна стратегия как медиите да се справят с него. Освен това, недоверието в мейнстрийм медиите постоянно расте и оттам хората стават все по-скептични и предпочитат да говорят вместо да мислят.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50