Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детето чудо на Борхес и Кортасар

БНР Новини

Така определят аржентинския писател Сесар Айра. Той вече е познат на българските читатели – „Разговорите“ е четвъртата му книга на български от общо над 90 книги, които е издал – като правило свръхкратки. Тя и „Мрамор“ са преведени от Нева Мичева, а „Светецът“ и Ема, пленницата“ – от Красимир Тасев.
Българските читатели като че ли все още обаче не са прочели Айра. А би трябвало. Защото е невероятен писател и вероятно единственият в света, който умее да пише такива „бързи“ книги. Бързината не е само при четенето, но и в главоломното препускане на действието и постоянно разкачване от логиката – нещо, което Айра владее до съвършенство. Едни критици го хулят за това, други го величаят, а ето какво пише в края на „Разговорите“ преводачката Нева Мичева: „Пътят е кратък, но с много разклонения и препятствия – ти не знаеш къде отиваш, а твоят водач се рее в нощта като фосфоресцираща коза, избягала от кошарата на условностите. Ти си читателят, водачът е Сесар Айра, пътят е поредният му роман...“
Този път историите (те постоянно се преплитат и изникват нови) се завихрят около това кое е правдоподобно и кое – не и има ли изобщо такова нещо като правдоподобност, а поводът - случайно гледан телевизионен филм от двама приятели, които разговарят на кафе. Ще попитате откъде се взе фосфоресциращата коза? Прочетете и ще разберете. Задължителна книга за кинаджии. С чувство за хумор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петя Кокудева: Срещите с хора по света са като терапия

"Патагонци, тролове и още мои роднини" е най-новия пътепис на детската писателка и поетеса Петя Кокудева. Той ни отвежда до 24 различни места по света, под формата на кратки разкази, щрихи, срещи или наблюдения за човешката природа и силата на културните различия. "Стори ми се честно още в увода да призная, че винаги има трудности и..

публикувано на 02.07.24 в 11:15

Отвореното поле за културен обмен между Централна и Източна Европа и Китай

За пътя към сътрудничеството в областта на креативните и творчески индустрии между Източна и Централна Европа и Китайската народна република – разговор с Юлия Томова и Влад Гицоайка . Повод за срещата в студиото на "Нашият ден" е проведеният Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа . Юлия..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Лятото на "Тротоара 2020": Музика, култура и TRAP Fest Open Air 2024

С настъпването на лятото читалище "Тротоара 2020" представя своята вълнуваща лятна програма, в която ключово събитие е TRAP Fest Open Air 2024. Председателят на читалището Деян Янков разказва повече за инициативата. Всички събития са с "вход свободен" и предоставят уникална възможност за младежите да бъдат активна част от организацията, публиката и..

обновено на 02.07.24 в 10:08

За приноса на Дора Валие към абстракционизма

За изложбата "Abstracta" на италианския абстракционист Атилио Таверна , посветена на голямата изкуствоведка от български произход Дора Валие, в "Нашият ден" разказва Сава Славчев – преводач на текстовете към изложбата. Експозицията е организирана от Италианския културен институт със съдействието на МОН и под патронажа на президента на..

публикувано на 02.07.24 в 09:44

"Файв Фингър Дет Пънч" с концерт на 2 юли

Я да видим сега кой е № 1 в класациите и кой си позволява да диша във врата на величията "Металика" и AC/DC.  Точно две години след последния си концерт у нас "Файв Фингър Дет Пънч" се завръщат отново в България като част от своето лятно европейско турне да ударят хедлайн в афиша на популярната поредица Sofia Solid. Треснята предстои в..

публикувано на 01.07.24 в 14:46