В навечерието на християнския празник Свети Три Светители, който се отбелязва на 30 януари, отец Йордан Божилов от Орландовския манастир „Свети Три Светители“ на ул. „Одеса“ 27 в София, разказва историята на празника, мястото и храма, който се нуждае от спешен ремонт и реновиране. Необходимостта от събиране на средства за храма отвежда от битовите към знакови моменти в учението за Бога. В разговора се засяга и нуждата от въвеждането на предмета вероучение в официалната учебна програма на българските училища, както и начина, по който би могло да бъде осъществена подобна стъпка.
В ефира се включва и отец Стоян Чиликов от храм „Свети Георги Победоносец“ в столичния квартал „Дървеница“, за да освети пътя към Храма с важността на полагането на усилия за християнски начин на живот, както и да позиционира единственото спасение на човек в този и другите светове – мигът на обръщането на Човека към Бог, мигът на молитвата и посвещението, без които Път няма.
Виждаме ли Пътят към Храма днес и как го извървяхме в студиото на „Нашият ден“ – чуйте в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg