Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Размисли

БНР Новини
Атанас Бояджиев (вдясно) и Кристиян Бояджиев в работна среда, 1985 г.
Снимка: личен архив

„Хубавата песен е тъжната песен и тук спор няма как да има. Това е което остава, докато продължаваме да сме същества с душа, защото все повече забелязвам, че ние хората придобиваме качества на машини, а машините се очовечават. Аз не знам този процес докога ще върви и докъде ще стигне, но докато чувстваме това, което се нарича тъга и любов – това е важното, това остава“ – откровение на човек, чийто живот принадлежи на музиката и на артист, впуснал се в творчески маратон, който продължава вече 40 години.
През 1979 година Кристиян Бояджиев създава и записва първата си песен. Тя се нарича „Размисъл“, изпълнена е от Петър Чернев и „ФСБ“ и... не се превръща в хит. Вероятно заради необичайното си звучене и странния текст на Михаил Белчев. „Ако бръкна в контакта дали костите ми ще светят. И ще съм нощна лампа за този, комуто преча” – дали тогава в думичките на поета-съавтор някой е съзрял композитора-мечтател...
Кристиян Бояджиев е син на композитора – радетел за национален облик на българската забавна и филмова музика Атанас Бояджиев и на куклената актриса Лина Бояджиева, чийто глас помнят няколко поколения от песничката на Сънчо от „Лека нощ, деца“. Кристиян Бояджиев принадлежи на артистичната генерация, утвърдила се през 80-те години на миналия век, която обогатява българската популярна музика с нови идеи и нова звучност. Той е носител на редица награди, включително на „Златен Орфей“ (печели два пъти Голямата награда: 1992 – с „Близо до мен“, текст: Александър Петров, изпълнение на Вили Кавалджиев и 1996 – за „Не го прави отново“, създадена съвместно с Михаил Йончев), „Куклар“( за „най-добра музика в куклена постановка“ през 1997 година за спектакъла „Бонбон, оле“) и на радиоотличието „Сирак Скитник“.
По пътя си творческият талант на Кристиян Бояджиев намира и много други изяви – като музикален редактори в БНР, като музикален журналист, написал множество статии, публикувани в български издания за култура. Музикантът е автор и водещ на предаванията, излъчвани по програма „Христо Ботев” – „Между барока и рока” съвместно с Янина Богданова, на „Джаз клуб”, автор е на „Изпята поезия” с водеща Димитрина Кюркчиева – предаване, за което Кристиян Бояджиев твърди „То изключително много ме задължава, защото става дума за слово, а аз все повече в живота си виждам, че държа много на думите!“
През 2019 г. се изпълват четири десетилетия от началото на творческата дейност на Кристиян Бояджиев. Годишнината е повод за нашия разговор, в който място намират историите на неговите песни „Размисъл“ (Михаил Белчев, Петър Чернев и „ФСБ“) и „По пътя“ (Александър Петров, „Щурците“); разсъжденията на истинската радиоличност, останала такава повече от 40 години (първата си песен записва през 1979 г. в Първо студио на БНР); споделеният опит на автора, използвал нови технологии в звукозаписния процес; идеите на музиканта – „дете“ на кукления театър, размислите на човека, покорен от словото, което сякаш му дава свободата да живее изкуството с пулса на музиката.
Чуйте интервюто в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

The Beethoven Project – зимната изненада на фестивал Allegra

След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...

публикувано на 06.02.25 в 08:50

Традиционният концерт-подарък от "Аларма" тази година е на 6 февруари

Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..

публикувано на 05.02.25 в 21:35

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47