Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Размисли

БНР Новини
Атанас Бояджиев (вдясно) и Кристиян Бояджиев в работна среда, 1985 г.
Снимка: личен архив

„Хубавата песен е тъжната песен и тук спор няма как да има. Това е което остава, докато продължаваме да сме същества с душа, защото все повече забелязвам, че ние хората придобиваме качества на машини, а машините се очовечават. Аз не знам този процес докога ще върви и докъде ще стигне, но докато чувстваме това, което се нарича тъга и любов – това е важното, това остава“ – откровение на човек, чийто живот принадлежи на музиката и на артист, впуснал се в творчески маратон, който продължава вече 40 години.
През 1979 година Кристиян Бояджиев създава и записва първата си песен. Тя се нарича „Размисъл“, изпълнена е от Петър Чернев и „ФСБ“ и... не се превръща в хит. Вероятно заради необичайното си звучене и странния текст на Михаил Белчев. „Ако бръкна в контакта дали костите ми ще светят. И ще съм нощна лампа за този, комуто преча” – дали тогава в думичките на поета-съавтор някой е съзрял композитора-мечтател...
Кристиян Бояджиев е син на композитора – радетел за национален облик на българската забавна и филмова музика Атанас Бояджиев и на куклената актриса Лина Бояджиева, чийто глас помнят няколко поколения от песничката на Сънчо от „Лека нощ, деца“. Кристиян Бояджиев принадлежи на артистичната генерация, утвърдила се през 80-те години на миналия век, която обогатява българската популярна музика с нови идеи и нова звучност. Той е носител на редица награди, включително на „Златен Орфей“ (печели два пъти Голямата награда: 1992 – с „Близо до мен“, текст: Александър Петров, изпълнение на Вили Кавалджиев и 1996 – за „Не го прави отново“, създадена съвместно с Михаил Йончев), „Куклар“( за „най-добра музика в куклена постановка“ през 1997 година за спектакъла „Бонбон, оле“) и на радиоотличието „Сирак Скитник“.
По пътя си творческият талант на Кристиян Бояджиев намира и много други изяви – като музикален редактори в БНР, като музикален журналист, написал множество статии, публикувани в български издания за култура. Музикантът е автор и водещ на предаванията, излъчвани по програма „Христо Ботев” – „Между барока и рока” съвместно с Янина Богданова, на „Джаз клуб”, автор е на „Изпята поезия” с водеща Димитрина Кюркчиева – предаване, за което Кристиян Бояджиев твърди „То изключително много ме задължава, защото става дума за слово, а аз все повече в живота си виждам, че държа много на думите!“
През 2019 г. се изпълват четири десетилетия от началото на творческата дейност на Кристиян Бояджиев. Годишнината е повод за нашия разговор, в който място намират историите на неговите песни „Размисъл“ (Михаил Белчев, Петър Чернев и „ФСБ“) и „По пътя“ (Александър Петров, „Щурците“); разсъжденията на истинската радиоличност, останала такава повече от 40 години (първата си песен записва през 1979 г. в Първо студио на БНР); споделеният опит на автора, използвал нови технологии в звукозаписния процес; идеите на музиканта – „дете“ на кукления театър, размислите на човека, покорен от словото, което сякаш му дава свободата да живее изкуството с пулса на музиката.
Чуйте интервюто в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джаз квартетът J Modules с концерт и предстоящ дебютен албум

Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..

публикувано на 13.05.25 в 08:45

Нов симфоничен оркестър представя трио "Пезанте"

Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..

публикувано на 13.05.25 в 08:05

Бостън и Токио на една сцена: силен старт на "Пражка пролет"

От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..

публикувано на 12.05.25 в 16:53

Аюуне Суле и Франсис Аямга с два концерта в България

Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..

публикувано на 12.05.25 в 16:37

Незабравимата Гена Димитрова

Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..

публикувано на 10.05.25 в 08:05