„... действа смразяващо да се чувстваш толкова далеч, сърцето вече не е там, сърцето, което е било там, сърцето, което е било там в средата ... опитваме с морето, опитваме с града, търсим се в планината или в полето... това не е любов, не е любопитство, тревожност е, умора е, искаме да спрем, да не пътуваме повече, да не търсим повече, да не лъжем повече, да не говорим повече, да затворим очи, но своите, да ги притиснем с длани...“
Самюъл Бекет
Премиерният спектакъл „Как е“ в Театрална работилница „Сфумато“ е съвместна акция на Елена Димитрова и Васил Ряхов по мотиви от текстове на световноизвестния ирландски драматург и носител на Нобелова награда за литература Самюъл Бекет.
„Бекет винаги ме е привличал с прозренията за човека и света, които, честно казано, импонират на моя мироглед. За мен това е много голям „магнит“ от години, впечатлена съм от него още от ученичка. Не мога да си позволя да кажа, че правя Самюъл Бекет mot à mot, защото „Как е“ е нещо съвсем друго – това е по-скоро представление, вдъхновено от неговите текстове, като са включени малко цитати, фрагменти от него. Тук нямаме персонажи в традиционния смисъл на думата, не сме и себе си също така, а се опитваме да сме две големи фигури, които могат да се определят като Човешкото, което напуска човешкото и Напусналото човешкото, което се връща към човешкото. Иска ми се в „Как е“ да си поговорим за сърцето с хората, къде са ни сърцата…“, казва Елена Димитрова.
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg