Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биобанките – инвестиция в бъдещето

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През 2018 година чрез Медицинския университет в София България се присъедни към Европейския консорциум за биобанки и биомолекулярни ресурси BBMRI-ERIC, който обединява като инфраструктура повече от 500 биобанки.

Какво представляват тези биобанки за събиране, каталогизиране и съхраняване на разнообразен биологичен (в това число генетичен) материал? Защитени ли са правата и личните данни на хората-дарители? Докъде стигнахме с биобанкирането като възможност за изследване причините за човешките заболявания, за създаването на нови методи на лечение и лекарства в контекста на все по-перспективната персонализирана медицина? И какви генетични тестове може да си направи всеки българин у нас, къде и на каква цена?

Подробностите узнаваме от проф. д-р Радка Кънева, ръководител на Центъра по молекулна медицина към Медицинския университет в София, координатор на проекта за създаване на Национален университетски комплекс за биомедицински и приложни изследвания.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54
Проф. Андрю Коутс

Проф. Андрю Коутс за изследването на слънчевата система

В Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се състоя научнопопулярна лекция на тема "Изследване на слънчевата система" на проф. Андрю Коутс – физик от Университетския колеж в Лондон, Великобритания. Лекцията е част от четвъртото издание на фестивала "Ало, космос! Говори България", организиран от Атлантическия клуб, Софийския университет, Българска академия..

публикувано на 28.06.24 в 09:40