Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психично здраве и култура по български

За българското училище като огледален образ на болестните процеси в обществото

БНР Новини
Ваня Добрева, Мария Мира Христова и Кристина Ненова (отляво надясно)
Снимка: Кирил Чобанов

В Деня на розовата фланелка и обсъждането на образователната рамка за Европа след 2020 г. в дневния ред на румънското европредседателство, в студиото на „Нашият ден“ заедно с образователния експерт Ваня Добрева и психолога Кристина Ненова поглеждаме към психичното здраве и културата в българското училище.

Дали стратегиите и законите в България работят за или против децата? Колко е дълъг пътят до резултатите от несъвършенствата, заложени в Закона за предучилищното и училищно образование, и има ли шанс за промяна? Защо в българското училище няма пространство за разговор за трудните емоции и до какво води това – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.

Националната стратегия за детето 2019 - 2030 г.
е на масата и е отворена за обсъждане от българското общество. Защо се създават фантоми или сенки от заложеното в документа и кои са най-фрапиращите на този етап – отговорите в звуковия файл са от психолога Иван Игов, член на Консултативния съвет към ДАЗД.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

9600 безвъзмездни книги: Подкрепа за децата, бягащи от войната

9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..

обновено на 29.11.24 в 10:29

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12