Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психично здраве и култура по български

За българското училище като огледален образ на болестните процеси в обществото

БНР Новини
Ваня Добрева, Мария Мира Христова и Кристина Ненова (отляво надясно)
Снимка: Кирил Чобанов

В Деня на розовата фланелка и обсъждането на образователната рамка за Европа след 2020 г. в дневния ред на румънското европредседателство, в студиото на „Нашият ден“ заедно с образователния експерт Ваня Добрева и психолога Кристина Ненова поглеждаме към психичното здраве и културата в българското училище.

Дали стратегиите и законите в България работят за или против децата? Колко е дълъг пътят до резултатите от несъвършенствата, заложени в Закона за предучилищното и училищно образование, и има ли шанс за промяна? Защо в българското училище няма пространство за разговор за трудните емоции и до какво води това – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.

Националната стратегия за детето 2019 - 2030 г.
е на масата и е отворена за обсъждане от българското общество. Защо се създават фантоми или сенки от заложеното в документа и кои са най-фрапиращите на този етап – отговорите в звуковия файл са от психолога Иван Игов, член на Консултативния съвет към ДАЗД.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..

обновено на 09.01.25 в 13:26

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00