Хубен Черкелов, едно от емблематичните имена в съвременното изобразително изкуство, се представя може би с най-мащабната си досега изложба в София. В галерия „Оборище 5“, едно ново пространство за изложби и срещи, в една представителна огромна зала, са подредени негови произведения, сред които и няколко знаменателни негови творби с внушаващи размери – 3-3 метра“. „Миналото никога не е мъртво, то дори не е минало“ – този цитат от „Реквием за една светица“ на Уилям Фокнър художникът довежда най-близо до своята идея. Интерпретациите на символи от наши и чужди банкноти, монети, чекове е запазена марка на Хубен Черкелов. Дали Мърквичка или Иван Милев, или образи от американската валута, той размишлява върху връзката между политика, история и култура. Освен паричен знак за художника банкнотата е визуален код, сбор на символ знаци, средство за оценяване на изкуството като стойност. В изложбата виждаме реплики и към световни модни икони, към герои от комиксите, компютърните игри, към образа на Елвис Пресли или Бриджит Бардо. Отдава почит – чрез своята стилистика – към големи художници като Сезан и Джакомети. Хубен Черкелов определя себе си като постмодернист. Живее и работи в Ню Йорк и като един от участниците в прочутата на времето Група ХХL е личността, която е с много силно присъствие в съвременния контекст на изкуството. В своите ранни произведения –фотографии, филми, инсталации, той разглежда теми, свързани с периода на преход в най-новата ни история. Негови произведения са представяни в Музея на изкуството „Бронкс“, музея „Брогън“ във Флорида и на 54-то Венецианско биенале.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg