Вчера в Чешкия център в София беше премиерата на романа „Волиери“ от чешката писателка Зузана Брабцова. „Волиери“ е последният роман на Зузана Брабцова и е публикуван след кончината на писателката през 2015 година. Зузана Брабцова е сред най-ярките присъствия на чешката литературна сцена през последните десетилетия. Тя е авторка на пет романа, преведени на десетки езици. Нейният първи роман „Далеч от дървото“ е публикуван през 1984 г. от чешкото издателство в изгнание „Индекс“. След 1989 г. произведението получава силен отзвук в Чехия и през 1997 г. Брабцова е първата носителка на наградата „Иржи Ортен“. Вторият ѝ роман „Кражбата“ се появява през 1996 година. Романът ѝ „Годината на перлите“ през 2000 г. има изключителен успех сред читателите. За романа си „Тавани“ през 2013 г. авторката получава най-престижната чешка литературна награда „Magnesia Litera“.
Романът „Волиери“ е отличен с наградата „Йозеф Шкворецки“ през 2017 г. и е първото произведение на Брабцова, което може да се прочете на български език. Преводът е на Луиза Бусерска. Редакцията е на авторитетната бохемистка Йорданка Трифонова, илюстрациите са на Борис Праматаров. Предстои издаването на „Тавани“ и на български, с подкрепата на чешката програма за култура.
Книгата „Волиери“ беше представена от писателя Чавдар Ценов, издателката Дора Минева, редактора – Йорданка Трифонова и преводачката Луиза Бусерска. „Волиери“ е документално-поетичен дневник, написан на толкова изумително метафоричен и въздействащ език, че лекотата, с която Зузана Брабцова говори за болката, самотата, отчаянието и празнотата са по-непоносими от самите болка, самота, отчаяние и празнота.
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Китайският културен център в София подготвя празнична програма в София и страната, с които ще отбележи Китайската лунна нова година. "Пролетният празник" е най-дългоочакваното събитие за китайските общности по целия свят и се отбелязва с пищни тържества и срещи с роднини и приятели. Българските любители на китайската традиционна култура ще..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година. Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..
С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..
"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата. Трите основни теми, които..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg