Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Маринов: Конкуренцията е измислица на Холивуд

БНР Новини
Димитър Маринов (вляво) и Стефан Китанов, директор на София филм фест
Снимка: Димитрина Кюркчиева

Димитър Маринов е първият български актьор, излязъл на червения килим в „Долби тиътър“ с българския флаг на ревера, за да разкаже на Холивуд своята история на Пепеляшка, която вече всички знаем. Неуспешен опит за бягство от България по времето на соца, две години и половина затвор, после ново и успешно бягство в Америка през 90-те години след промените. И семейство Шърли от Тенеси, които припознават в лицето на българина своя син, погубен в катастрофа – и двамата са родени на 6 октомври 1964 година. Така започва най-трудното му начало зад океана.

Димитър Маринов казва за себе си, че винаги е бил театрал, макар че е работил какво ли не, преди да спечели кастинга за „Оскаровия“ филм. Театърът му е на късмет и в личния живот – в театралната школа на Сан Диего, където преподава, среща бъдещата си съпруга Джени на уъркшоп по актьорско майсторство. Сега имат двама синове с български имена – Йордан и Михаил.

Новината, с която успя да изненада българските медии, е, че преди няколко дни е бил избран за главен преподавател в „Актърс студио” в Лос Анджелис.

Името на Димитър Маринов нашумя покрай филма на режисьора Питър Фарели „Зелената книга“, който наскоро грабна „Оскар“ за най-добър филм, за оригинален сценарий и най-добра поддържаща роля. За участието си в него българинът е трябвало да се „преквалифицира“ от цигулар в челист за по-малко от седмица, за да получи мечтаната роля на музиканта Олег.

Димитър Маринов беше посрещнат на „София филм фест“ като истинска холивудска звезда.

В „Артефир“ ви предлагаме репортаж от Дома на киното, където актьорът се срещна със своите почитатели.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07

В очакване на Китайската лунна нова година през 2025

Китайският културен център в София подготвя празнична програма в София и страната, с които ще отбележи Китайската лунна нова година. "Пролетният празник" е най-дългоочакваното събитие за китайските общности по целия свят и се отбелязва с пищни тържества и срещи с роднини и приятели. Българските любители на китайската традиционна култура ще..

публикувано на 09.01.25 в 08:10

Многоликият театър

Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година.  Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..

публикувано на 08.01.25 в 17:00
Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир

Иска ми се да се занимаваме повече с творчеството, а не със системни проблеми

С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..

публикувано на 08.01.25 в 15:23

Филм, посветен на африканската музика

"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата.  Трите основни теми, които..

публикувано на 08.01.25 в 12:03