Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

Снимка: @artforamateurs

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството за любители". Лекциите се провеждат в "Център 24" в квартал "Слатина".

"Заедно стигнахме до идеята да се фокусираме върху българското изкуство, тъй като самият аз не знам достатъчно – казва Петко Желязов. – Бях удивен от това колко добри са българските художници и колко много има да се разкаже. В момента разработвам това културно пространство, то се случи благодарение на дарения на местната общност. Искам да докажа, че то може да функционира на локално ниво. Да децентрализираме културата."

"Периодът е много дълъг, опитвам се да поставя изкуството в неговия политически, социален и културен контекст – казва Кристина Тужарова. – Важно е да е достъпно за всякаква публика и това да е една основа за следващо изследване."

В историята на изкуството има много примери за художници, които са много талантливи, но остават непознати за поколенията. "След Втората световна война държавата става единственият покровител на изкуството и някои художници от миналото са обявени за формалисти или за проводници на западно влияние." – обяснява Кристина Тужарова. 

Според нея за българското изкуство днес е рано да се правят обобщения и лекции, тъй като не може да се види цялостната картина.

Чуйте Петко Желязов и Кристина Тужарова в "Какво се случва", а следващата лекция от поредицата е на 23 февруари.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариана Светославова и Емил Янев

Нежност – между иронията и шока

"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..

публикувано на 30.03.25 в 16:45

Фалшификации, корупция и военно напрежение – как киното говори за тях?

Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..

публикувано на 30.03.25 в 09:05

Антон Угринов поставя "Канкун" от Жорди Галсеран

Театрално сдружение Enso и I Am Studio представят спектакъла "Канкун" по едноименното произведение на известния каталонски драматург Жорди Галсеран. Постановката е режисирана от Антон Угринов. Сценографията е на Илияна Кънчева, а музиката е създадена от Калин Николов. В ролите се превъплъщават Александра Димитрова, Камелия Хатиб, Веселин Петров..

публикувано на 30.03.25 в 08:45
Credo Bonum Gallery –

Места, знание, видимост

Названията на две настоящи изложби препращат към времена, места и неща, които ще видим или няма да видим. А галериите, в които са представени, препращат назад в миналото - във времето, когато бизнесът в България започна да обръща по-сериозно внимание на съвременното изкуство. Изложбата "Време усукано около място, усукано около време" на Калина..

публикувано на 29.03.25 в 17:05
Владимир Зарев

"И аз слязох": Човек, но и Бог – пратеник за спасението ни

"И аз слязох" е роман за безстрашни читатели – за всеки, носещ кръста на своята съдба и питащ се откъде идват доброто и злото.  В "Артефир" авторът Владимир Зарев представя основните мотиви в книгата, която от 1 април може да бъде намерена в книжарниците. В романа "И аз слязох" Зарев прави дързък опит да обясни нашето съществуване през..

публикувано на 29.03.25 в 09:00