Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Групов портрет - 4 част

БНР Новини

И в миналото, и сега многофигуралната композиция е била привлекателна за изкуството и се е радвала на внимание както от страна на публиката, така и от авторите, намерили в нея постоянен източник за творческо вдъхновение. А що се отнася до обектите – разнообразието е толкова голямо, че е редно да му посветим няколко опуса в пространството „Между барока и рока“.

В тях се преплитат знатни, благородни люде, хора от народа, ангели, серафими, зефири и фурии, плетачки на дантели, жетвари, моряци, пастири и косачи, богове, населяващи Олимп, исторически личности, сръчни дами и ухажори (влюбени щастливо-и-нещастно), диалози, терцети, масови сцени, герои, философи, цяло Удсток поколение, дори.

Творби на Жан-Филип Рамо (Jean-PhilippeRameau), Жан-Батист Люли (Jean-Baptiste Lully), Георг Филип-Телеман (Georg Philipp Telemann), Франсоа Купрен (FrancoisCouperin), (GeorgFriedrichHandel) и изпълнения на „Дийп Пърпъл“ (DeepPurple), „Ролинг Стоунс“ (RollingStones), Джоузеф Уилиамс (JosephWilliams), „Манхатън Трансфър“ (TheManhattanTransfer).

Звучи енигматичната балада „Съвременните приключения на Диоген, Платон и Фройд“ на формацията „Блъд, Сует енд Тиърс“ като контрапункт на операта „Търпеливият Сократ“ от Телеман и съдържащия се в нея квинтет, посветен на петима древногръцки философи: Ксенофонт, Платон, Сократ, Алкивиад, Мелитос.

Като ехо от хиляди лета остават да звучат думите: „Изгонете мързела, годините минават, животът е кратък, изкуството – вечно…


Слушайте "Между барока и рока" на 26 март, вторник от 23.00 часа по програма "Христо Ботев".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50