Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неаполитански поет е един от първите събирачи на приказки

„Живял някога един крал, който имал дъщеря на име Дзодза“.
През 1634 г. в Неапол се появила „Приказка на приказките, или забава за най-малките“. Авторът на томчето Джан Алезио Абатутис не само че бил измислен, ами дори истинският разказвач на историите зад това име вече не бил между живите. Две години по-късно излиза втори том, а едва през 1822 г. Братя Грим възраждат спомена за писателя. Истинският автор на „Приказка на приказките“ е поетът Джамбатиста Базиле (1566 –1632), а издаването на двете книжки след смъртта му дължим на неговата сестра Адриана.
„Пентамерон“ е първият в историята на европейската литература сборник с народни умотворения, в който са запазени най-старите варианти на известните приказки „Пепеляшка“, „Спящата красавица“, „Хензел и Гретел“ и „Котаракът в чизми“ – посочват от издателството. Преводът на Владимир Молев е направен по англоезичното издание от 1893 година и представлява сложно съчетание от съвременен език, народни умотворения и преводачески умотворения в стила на народните, което се налага от изобилието от идиоми и необходимостта да се запази структурата на приказката. Илюстрациите са на Франц фон Байрос (1909 г.), а оформлението е на Фиделия Косева.

Научете повече за изданието в звуковия файл, където разговаряме с редакторката Теменуга Пенчева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53

"Жертвеният агнец" на Хенрик Фексеус – обсебващ психологически трилър

На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво.   "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..

публикувано на 17.07.25 в 10:56

Започва серия от семинари на тема "Мода + архитектура"

От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата.  Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма.  Другите две лекции..

публикувано на 17.07.25 в 09:23